Gunta Bāliņa
Profesionālā radošā apvienība mācību centrs ”Eventus” aprīlī Rīgas skatītāju vērtējumam piedāvāja XII Bērnu un jauniešu starptautisko horeogrāfijas konkursu “Rīgas pavasaris 2016”, kurā tika iekļauts arī jauno horeogrāfu konkurss. Konkurss notika no 20. līdz 24 aprīlim Rīgas Latviešu biedrības namā. Šoreiz tā īpašie viesi bija Gruzijas mūsdienu deju teātra mākslinieki Tiko Koiavas vadībā ar izrādi „Impulss”. Konkursa organizētājiem jau vairāku gadu garumā ir izveidojusies tieša sadarbība ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas horeogrāfijas nodaļu, arī šogad konkursā tika iekļauti trīs bakalaura diplomdarba izrādes: Egijas Abarovičas „Vērtību apziņa”, Diānas Gavares „Māras meitas” un Lāsmas Andžānes „Atziņu fragmenti”. Paralēli konkursam tā organizētāji bija sarūpējuši plašas iespējas meistarklašu apmeklētājiem. Zināšanās klasiskajā dejā dalījās Josefs Morisejs, “Interlochen Center for Arts” mākslas centra dejas direktors, un Nikita Ščeglovs, Agripinas Vaganovas Krievu Baleta akadēmijas pasniedzējs (Krievija), laikmetīgajā dejā – Stefanija Pigato, mūsdienu dejas horeogrāfe un skolotāja, pigato comtemporay metodikas radītāja. Džeza dejas prasmes tās interesenti varēja papildināt pie Oksanas Boiko-Seveno (Francija), bet raksturdejas pie Gjuzela Mahmudovna Apanajeva, (Krievija).
Konkursā tika vērtētas dažādas deju kategorijas: klasiskā deja, laikmetīgā deja, raksturdeja, kā arī laikmetīgās dejas horeogrāfu veikums. Klasiskajā dejā augstāko žūrijas vērtējumu saņēma Gruzijas baletdejotāja Salome Leverašvili, kura izpildīja Cēzara Puni Esmeraldas variāciju (Mariusa Petipā horeogrāfija), pārsteidzot ar perfektu stila izjūtu un izcilu tehnisko sniegumu. Finālā Salome Leverašvili ieguva konkursa galveno balvu kā labākā dejotāja. Tik pat augstu žūrijas vērtējumu saņēma arī Kazahstanas jaunais baletdejotājs Amirs Dodarhojajevs, kurš izpildīja variācijas no Ādolfa Adāna baleta „Žizele” un Leo Delība baleta „Kopēlija”. Vienu no konkursa galvenajām balvām saņēma arī ASV dejotājs Bārtons Kopertvaits, kurš izpildīja variāciju no Pētera Čaikovska baleta „Gulbju ezers” (Rūdolfa Nurijeva horeogrāfija). Tā bija arī iespēja tuvāk iepazīt savulaik izcilā baletdejotāja un vēlāk arī horeogrāfa Rūdolfa Nurijeva horeogrāfisko rokrakstu. Diemžēl trūcīgāk tika pārstāvēti klasiskās dejas dueti. Šeit jāatzīmē Igaunijas horeogrāfijas skolas audzēkņu Tarasa Titarenko un Karinas Lauras Leškinas sniegums pas de deux no Hermana Levenskjolda baleta „Silfīda” (Augusta Burnonvila horeogrāfija), kurā tās izpildītāji izcēlās ar teicamu klasiskās dejas skolu, kustību pabeigtību un īpašo „dāņu-Burnolvilla” stila saglabāšanu. Latviju šoreiz pārstāvēja Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas 2. klases audzēknes Diānas Mancēvičas vadībā. Raksturdeju kategorijā augstāko žūrijas vērtējumu saņēma deju grupa „Zadorinka” (Latvija), „Ņevskij akvareļ” (Krievija) un Gruzijas mūsdienu deju teātra mākslinieki, kuri tika atzīmēti gan raksturdeju kategorijā, gan jauno horeogrāfu konkursā saņemot augstāko vērtējumu par Tiko Koiavas „Impulss” horeogrāfiju. Plaši pārstāvēts bija amatiermākslas jeb studiju segments. Šajā kategorijā galvenās godalgas saņēma Zitas Errss Baleta studijas audzēknes un Jūlijas Latsones deju studija „Mix” (Latvija).
XII Bērnu un jauniešu starptautiskais horeogrāfijas konkurss “Rīgas pavasaris 2016” noslēdzās ar krāšņu laureātu Galā koncertu. Pilnu laureātu sarakstu var apskatīt mācību centra “Eventus” mājaslapā.