9. martā notika gaidāmajam 21. Starptautiskajam Baltijas baleta festivālam veltīta preses konference. Par to, ko šopavasar piedāvās ierastā formula “No klasikas līdz avangardam”, ziņo Anna Pierhuroviča.
Baltijas Baleta festivālam 21. gads. Lita Beiris uzsver, cik ļoti lepojas ar to, ka pirms vairāk nekā 20 gadiem šāda iniciatīva viņu ir pārņēmusi, ka ir bijis grūti, bet no maza festivāla tas izaudzis par vienu no nozīmīgākajiem starptautiskajiem notikumiem. Organizatore ir priecīga par to, ka festivāls notiek ne tikai galvaspilsētā, bet arī Liepājā, Ventspilī, Cēsīs, Valmierā, Preiļos un Rēzeknē, deja nonāk pie cilvēkiem Latvijas perifērijā, ne tikai pieejama kā ekskluzīva māksla Rīgā.
Festivāla moto „No klasikas līdz avangardam” palicis nemainīgs, jo saskan ar festivāla dibinātājas pamatdomu par mākslas dažādību. Organizētāji vēlas akcentēt, ka mākslai var būt ļoti daudz nozīmju un deja ir jo īpaši dažāda. Festivāla veidotāji vēlas skatītājam parādīt ne tikai fiziskās robežas, ko cilvēka ķermenis spēj izdarīt, bet arī radošās idejas, tātad – ko cilvēka ķermenis un prāts spēj paveikt apvienojoties.
Festivāls sāksies 4. aprīlī ar izcilajai baletdejotājai Maijai Pļiseckai veltītu fotogrāfiju izstādi “Galerijā Centrs”. Izstādes nosaukums “Es dejoju jums” sasaucas ar vienu no baleta festivāla vadmotīviem – dejotājs strādā skatītājam, dejotājs un mākslinieks izliek sevi visu līdz pēdējai molekulai, lai viņa vēstījums nonāktu līdz auditorijas apziņai.
7. aprīlī Rīgas Kongresu namā notiks labdarības koncerts, kurā piedalīsies studijas „Riga Jazz City” dejotāji, kā arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūsikas akadēmijas horeogrāfijas nodaļas studenti un Somijas baleta skolas „Pori” dejotāji, kas esot „tāds džezs!!”, kas obligāti jāredz. „Pori” horeogrāfe esot izcili talantīga un profesionāla dejotāja, kas skolojusies dažādās pasaules valstīs. Tiek plānota arī meistarklase, par kuru informācija sekos.
Šos priekšnesumus 8. aprīlī oficiālajā festivāla atklāšanā Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā aicināti apskatīt visi, kam interesē deja, kas saistīti ar deju, kas vēlas redzēt kvalitāti un skaistumu.
Preses konferencē tika rādīti fragmenti no izrādes „Karmena” spāņu flamenko kompānijas izpildījumā. Teikšu godīgi – izskatās ļoti forši! Lita Beiris atsaucās uz izrādi kā ļoti kaislīgu, dramatisku, enerģisku piedzīvojumu, un video to apstiprināja. Jāpiemin vēl tas, ka biļetes uz šo izrādi 12., 13., 15. un 16. aprīlī ir gandrīz izpārdotas. 14. aprīlī tiek rīkota īpaša flamenko meistarklase, par kuras norises vietu informācija vēl sekos.
„Opinion Public” (Beļģija), pēc Litas Beires vārdiem, ir „ekstraordināra kompānija”, kas obligāti jāredz, jo laikmetīgajā dejā izceļas ar īpašu un unikālu cilvēcību uz skatuves. Izrāde ar kompānijas nosaukumam identisku nosaukumu būs par to, cik grūti ir saglabāt prāta brīvību laikmetā, kad ar prātu manipulē mediji un dažādas sabiedrības daļas. Izrāde būs skatāma 19. aprīlī Latvijas Nacionālajā operā un baletā un 21. aprīlī Preiļu novada kultūras centrā.
Galā koncertā, kas notiks LNOB 25. aprīlī, piedalīsies mākslinieki no dažādām pasaules valstīm. Obligāti, obligāti, obligāti esot jāredz: 1) Anželēna Prelžokāža kompānijas „Ballet Preljocaj” solistu Klāras Marī Dezirē Frešelas un Mariusa Maksima Govēna Delkūra duets no izrādes „Romeo un Džuljeta”, kas pirmo reizi iestudēts 1996. gadā. Pētot informāciju šīs kompānijas mājaslapā, gribas redzēt visu, ko šis horeogrāfs ir radījis, jo izskatās diezgan iespaidīgi. Lita Beiris rēķina, lai uz Latviju atvestu visu izrādi (kas būtu fantastiski), nepieciešams vismaz trīs reizes lielāks budžets un adekvāta koncertzāle; 2) Pekinas Dejas teātra izcilo un augstas profesionalitātes dejotāju Dzjinas Gao, Cjana Džana un Dzje Džena dejotais fragments no unikālās baleta izrādes „Hamlets”, kuras horeogrāfe Vana Juaņjuaņa „gāžot kalnus un pārsteidz ar bagātu horeogrāfisko valodu”. Abās izrādēs ir festivāla esence – klasika un avangards. Nelielie video fragmenti no abām izrādēm pārsteidz un atstāj sajūtu, ka tas ir jāredz! Tērpi, scenogrāfija, mūzika – VAAUUU! Kā izsakās organizatore, tā būs laikmetīgā deja, nevis tikai krišana un piecelšanās.
Jāpiemin, ka svarīgs notikums gaidāms 21. aprīlī, kad notiks baleta festivāla 20. gadadienai veltītas grāmatas atvēršanas svētki, grāmatas autore – Gundega Saulīte.
Nobeigumā Lita Beiris iesaka apvienot Latvijas pilsētu iepazīšanu ar mākslas baudīšanu un 4. aprīlī Liepājas koncertzālē „Lielais Dzintars” apmeklēt baletu „Pusnakts Parīzē”.