Quantcast
Channel: BALLET.DANCE.LV
Viewing all 77 articles
Browse latest View live

Latvijā viesosies Gruzijas Nacionālais balets Suhišvili

$
0
0

Leģendārais Gruzijas Nacionālais balets „Suhišvili” 2016. gada 6. februārī uzstāsies Rīgas Kongresu namā.

Pasaulslavenais ansamblis šogad svin 70 gadu jubileju un uz Rīgu vedīs savu jauno jubilejas programmu. Pagājušajā gadā pirmais koncerts Latvijā radīja skatītājos tādu saviļņojumu, ka neraksturīgi mūsu publikai pēc koncerta māksliniekus ar ovācijām un aplausiem sauca atpakaļ uz skatuves vismaz 10 minūtes.

“Astotais pasaules brīnums”, “apburošs skats”, “vētra uz skatuves”, “vērtīgs folkloras dārgakmens klasiskā ietvarā” – tādus epitetus ansamblim “Suhišvili” velta mediji un mākslas cienītāji visā pasaulē. Viņu deja ir kā lidojums, kas izaicina gravitātes likumus un apvieno sevī jūtas, emocijas un kaisli. Tāpēc arī slavenais baletdejotājs Nikolajs Ciskaridze par “Suhišvili” dejotājiem teicis, ka, vērojot viņu priekšnesumu, tu pārliecinies, ka, viņiem piedzimstot, vispirms dejo asinis, un tikai pēc tam viņi paši sāk dejot.

Kopš savas dibināšanas 1945. gadā Gruzijas Nacionālais balets “Suhišvili” ir apceļojis piecus kontinentus un vairāk nekā 100 pasaules valstis, uzstājoties gandrīz 2000 pilsētās. Ansambļa 15 000 koncertus klātienē ir vērojuši vairāk nekā 50 miljonu skatītāju. Par pirmajiem ansambļa vadītājiem un solistiem kļuva Ņina Ramišvili un Iļja Suhišvili.  Saglabājot un veiksmīgi turpinot ģimenes mantojumu, šobrīd ansambli vada viņu mazbērni – Nino un Iliko Suhišvili.

Biļetes ir pieejamas “Biļešu servisa” kasēs un internetā.

Informatīvais atbalsts – žurnāls “Lilita”, radio “Star FM”, “JCDecaux”.


Romantiskais pasaku princis. Intervija ar baletdejotāju Zigmāru Kirilko

$
0
0

Gunta Bāliņa

Atturīgs, kluss, slaida auguma, inteliģents dejotājs, tā varētu raksturot vienu no Latvijas Nacionālās operas un baleta vadošajiem solistiem Zigmāru Kirilko jeb, kā kolēģi saka, Zigi. Viņš vairakkārt virzīts „Spēlmaņu nakts” balvai par sasniegumiem baleta mākslā, kļuvis par starptautiskā baleta konkursa Arabeska 2006 (Perma, Krievija) diplomandu ( 2006), kopā ar LNOB trupu piedalījies viesizrādēs Anglijā, Itālijā, Japānā, Krievijā, Nīderlandē, Somijā, Vācijā u. c.  Šogad aprit 15 gadi kopš Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas absolvēšanas. Kas paveikts un kāds radošais ceļš veikts šajos 15 gados, jautāju māksliniekam.

Zigmārs Kirilko

Gunta Bāliņa: -Tieši pirms piecpadsmit gadiem tu uzsāki baletdejotāja ceļu lielajā dejas mākslā. Kāds ir bijis šis laiks? Kā tu vērtē padarīto?

Zigmārs Kirilko: -Kaut kādā ziņā es esmu apmierināts, bet, protams, ir zināmas lietas, kas nāk ar laiku, ja tā varētu teikt. Tā ir zināma gudrība un pieredze, arī „vecums”. Skatoties atpakaļ, droši vien es varētu teikt, ka –  jā, kaut ko varēju izdarīt citādāk, labāk!

-Tu esi nodejojis gandrīz visus romantiskos pasaku prinčus – Riekstkodi, Zigfrīdu, Dezirē utt., bet viens no šiem prinčiem vēl  nav tavā repertuārā! Un tas ir Alberts „Žizelē”.

-Gribētos, protams, bet mums šī izrāde repertuārā tiek spēlēta ļoti reti, pāris reizes gadā un tas varbūt arī būtu iemesls, kāpēc tieši šī loma palikusi neīstenota, vismaz pagaidām. Un šobrīd arī ir, kas dejo! Ja nu kādreiz veidosies situācija, ka nebūs, kas dejo, tad, protams, es ar lielāko prieku sagatavošu šo lomu, bet šobrīd „Žizeles” 1. cēlienā dejoju vienu no klasiskā repertuāra sarežģītākajiem pas de deux.

-Pārskatot tavu repertuāru, jāsecina, ka tu dejo izteikti klasisko, akadēmisko repertuāru, kas prasa no dejotāja aristokrātiskas manieres un eleganta stila izjūtu. Varbūt nedaudz temperamentīgāks ir tavs Vergs „Korsārā”. Bet, manuprāt, tu jau esi ierakstījies šajā aristokrātu kategorijā. Vai tev nav gribējies salauzt un izmainīt šo priekšstatu par sevi kā pasaku prinču dejotāju un nodejot, nē, pat nospēlēt kādu dramatiska raksturlomu ar pārdzīvojumiem un kaislībām, kaut ko pilnīgi traku?

-Jā, gribētos gan!

-Man liekas, ka tagad ir lieliska iespēja pasūtīt jaunajiem horeogrāfiem, lai kaut ko iestudētu speciāli tev. Nu jau piekto gadu LNOB notiek jauno horeogrāfu radošie vakari „Iespējams”, kuros ir  fantastiska iespēja izpausties jau esošajiem dejotājiem. To noteikti vajag izmantot!

– Gribēt jau gribētos, bet diemžēl lielāka ir vēlēšanās vairāk laika pavadīt kopā ar ģimeni, kuru sezonas laikā redzu retāk nekā gribētos, un tā kā šis jauno horeogrāfu vakars notiek sezonas izskaņā, tad kaut kā nesanāk. Reizēm ir arī piedāvājumi dejot citās baleta trupās.

-Tu mini citas baleta trupas. Pastāsti mazliet vairāk par savu darbību ārpus LNOB. Cik esmu dzirdējusi, tu kopā ar Margaritu Demjanoku esi koncertējis Potugālē, Spānijā.

-Jā, tā ir baleta mākslinieku grupa, kura koncertē dažādās pasaules valstīs. Esmu nodejojis Zigfrīdu „Gulbju ezerā” un  Romeo „Romeo un Džuljetā”. Šī kompānija parasti organizē  koncerttūres divas reizes gadā – uz Ziemassvētkiem un vasarā.

-Šajā sezonā redzēju tevi „Gulbju ezerā” un biju patīkami pārsteigta par  tavu tehnisko un māksliniecisko izaugsmi. Varēja redzēt, ka tu uz skatuves jūties brīvi un ērti. Skaistas, tīras piruetes, vieglas un stabilas dubultās tours en l’air un dinamisks grands pas jetes en tournant 3. cēliena pas de deux.  Vai tas ir šo viesizrāžu rezultāts?

-Zināmā mērā – jā. Jo es vairāk dejoju, jo stabilāks un atbrīvotāks jūtos!  Šajās viesizrādēs viena mēneša laikā iznāk nodejot gandrīz vai 30 izrādes, un tas ir pietiekami daudz. Turpretim mājās – tā ir viena vai divas izrādes mēnesī. Un tad nu gaidi, kad atkal pienāks tava reize. Ir taisnība, ka, jo vairāk dejo, jo labāk sanāk!

-Tu visus šos gadus pamatā strādāji ar Modri Ceru. Diemžēl šovasar negaidīti un traģiski Modris šķīrās no baleta saimes. Kas ir tavi repetitori šodien? Kādas ir sajūtas, jo jūs esat arī skatuves partneri?

-Šobrīd man ir trīs repetitori: Sergejs [Neikšins], Raimonds [Martinovs] un Viktorija [Jansone]. Ar visiem trim strādāju brīvi un nepiespiesti. Sergejs ir stingrāks un prasīgāks tieši baleta kustību tehniskajam izpildījumam, Raimonds lielāku vērību  piegriež mākslinieciskajam izpildījumam, ar Viktoriju šobrīd esmu mēģinājis tikai „Riekstkoža” izrādi.

-Tu esi dejojis ar visām mūsu baleta prīmām. Kurai partnerei tu dod priekšroku?

-Visas ir brīnišķīgas partneres! Visvairāk laikam tomēr ir iznācis dejot ar Baibu [Kokinu], bet tā nevaru izcelt nevienu, jo visas ir ļoti labas skatuves partneres.

-Kura tev ir vismīļākā izrāde?

-„Gulbju ezers” – grūta izrāde, bet, ja viss sanāk kā vajag, tad ir milzīgs gandarījums!

-Ko tu vēl gribētu nodejot?

-Atklāti sakot, man patīk visa klasika! Es to vēl neesmu izdejojis tik daudz, lai tā būtu apnikusi. Es būtu ar mieru nodejot jebkuru klasisko baletu, kuru vēl neesmu nodejojis un domāju, ka dejotu ar prieku!

-Bet vai tev negribētos nodejot kaut ko dramatiskāku, piemēram, Spartaku vai Krasu?

-Jā, kāpēc nē! Tas būtu izaicinājums.

-Tu neesi rīdzinieks, jo šobrīd dzīvo Kauguros. Vai nav grūti katru dienu mērot garu ceļu uz Rīgu un atpakaļ? Ja tev vakarā ir izrāde, tad pa dienu paliec Rīgā?

-Jā, ja vakarā ir izrāde, tad palieku Rīgā. Bet interesantākais ir tas, ka garākais ceļa posms ir Rīgas tilti, sevišķi rīta un pēcpusdienas stundās. Kauguri man patīk, jo tur ir klusāk, mierīgāk, zaļāk un arī jūra turpat blakus.

-Kā tava ģimene skatās uz to, ka tu tik maz esi mājās?

-Protams, ka gribētos pēc iespējas vairāk būt kopā ar sev tuviem un mīļiem cilvēkiem, gribas vairāk laika veltīt dēlam, kuram palika trīs gadi, bet darbs ir darbs!

-Kurš ir tavs mīļākais gadalaiks?

-Patīk vasara, arī ziemai nav ne vainas, ja ārā ir kādi mīnuss desmit grādi un zemi klāj balts sniegs!

-Tuvojas Ziemassvētki un Jaunais – 2016 – gads. Ko tu vēlētu pats sev, sev tuviem un mīļiem cilvēkiem un arī saviem darba kolēģiem?

-Nepadoties! Būt vienmēr izturīgiem! Pozitīvu skatu tagadnei un nākotnei. Spēt saskatīt labās lietas un mazāk gausties, jo mēs ļoti bieži labās lietas redzam mazāk nekā sliktās.

 

Milana Komarova: “Deja ir veids, kā pārkāpt robežas”

$
0
0

Inta Balode

9. martā plkst. 18:30 Latvijas Nacionālās operas un baleta Jaunajā zālē gaidāma kārtējā viencēlienu vakara “Neiepazītās teritorijas” izrāde. Programmā skatāmi trīs jauno horeogrāfu darbi. Ar Elzu Leimani, kura veidojusi izrādi “Tikko”, sarunājāmies pērn (intervija lasāma šeit). Šoreiz piedāvāju īsu saraksti ar horeogrāfi Milanu Komarovu, kura skatītājus aicina baletam mazāk ierastā, visai eksotiskā ceļojumā dzīvnieku un augu pasaulē. Izrādes nosaukums ir “Tuvāk ekvatoram”. Trešais viencēliens programmā ir Jevgēņijas Trautmanes darbs “Dziļumā”. Patiess prieks, ka jaunajiem tiek dota iespēja sevi parādīt un pierādīt.

Milana Komarova

Inta Balode: –Ko jums nozīmē tas, ka jūsu veidotā izrāde “Tuvāk ekvatoram” kopš pagājušās sezonas ir Latvijas Nacionālā baleta repertuārā?

Milana Komarova: -Bez šaubām ir patīkami, ka mans darbs tiek novērtēts. Tas liek noticēt saviem spēkiem un pamudina turpināt strādāt un pilnveidoties

Vai, veidojot savu darbu, jau zinājāt, ka vakara vienojošais nosaukums būs “Neiepazītās teritorijas”? Vai tas ietekmēja tēmas izvēli? Kas jums jūsu darbā ir “neiepazītā teritorija” jeb jaunais, citādais, iepriekš nedarītais?

– Nē, nezināju. Ar katru darbu cenšos iziet ārā no savas komforta zonas, jo tas ir vienīgais veids, kā veicināt progresu un izaugsmi. It īpaši man kā jaunai horeogrāfei. Šis darbs ir īpašs ar savu tēmu.

– Jau vairākus gadus notiek baleta vakari “Iespējams”, kuros arī jūsu darbiem ir liela loma. Droši vien iespēja piedāvāt jau lielākas formas darbu, turklāt kā repertuāra vienību, nāca tieši no šiem vakariem, kuros labi sevi parādījāt. Kā jums šķiet, kāpēc tieši jūs izvelējas kā vienu no trim autoriem, kuru darbi iekļauti “Neiepazītajās teritorijās”?

– Šis jautājums laikam ir jāuzdod Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskajam vadītājam Aivaram Leimanim. Es vienmēr priecājos par jaunām iespējām realizēt savas idejas.

– Kā jūs raksturotu savu darba metodi, kad darbojaties horeogrāfa lomā? Kā top izrāde vai miniatūra? Vai ir kādas autoritātes, no kurām esat ietekmējusies?

– Būtiska loma mana darba tapšanas procesā ir mūzikai. Tā iedvesmo, ļauj man vizualizēt savu ideju, no kuras vēlāk organiski veidojas kustība. Horeogrāfijas radu, piemērojot tās konkrētiem dejotājiem. Tādi ģeniāli horeogrāfi kā Dvaits Rodēns, Irži Kilians, Načo Duato,Veins Makgregors, Mats Eks, Viljams Forsaits, Mauro Bigonzetti u. c. ir veidojuši manu gaumi.

– Kas ir svarīgākais, ko skatītājam ar savu izrādi “Tuvāk ekvatoram” vēlaties pavēstīt/ likt sajust/ pieredzēt/ pārdomāt…? 

– Šajā izrādē kopā ar komponisti Agatu Meļņikovu gribējām parādīt un ļaut sajust nepazīstamo, noslēpumaino un tās dažādībā tik unikālo tropiskā meža atmosfēru. Tie ir acij nemanāmi augu dzīvības procesi, savdabīgas dzīvnieku transformācijas, unikālas maskēšanās un medību spējas, kas pārsteidz ar savu atjautību un skaistumu.

– Kā jums šķiet, kāpēc cilvēki dejo? Un kāpēc cilvēki skatās deju?

– Deja ir veids kā izpaust emocijas, pārkāpt robežas. Tā ir gan intelektuāls, gan fizisks process. Deja ir kā meditācija, kuras laikā ir iespējams izzināt sevi, savas robežas un pārkāpt tās. Vērot deju ir estētisks baudījums, kas mudina mūs just, līdzpārdzīvot, domāt un analizēt.

– Vai jūs varētu dalīties ar kādu konkrētu epizodi no savas dzīves, kurā deja jums ir palīdzējusi atklāt kādas neiepazītas teritorijas?

– Darbs ar horeogrāfu Dvaitu Rodēnu vasaras meistarklasēs lika man iziet no savas komforta zonas – pārkāpt pāri savām bailēm, iedomātājām robežām – gan emocionālām,gan fiziskām, kas ļāva sevī atklāt kaut ko jaunu kā personībai, horeogrāfei un dejotājai.

Milana Komarova

MILANA KOMAROVA 2008. gadā absolvējusi Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolu un Rīgas Horeogrāfijas vidusskolu, 2013. gadā ieguvusi profesionālo bakalaura grādu horeogrāfijā un horeogrāfa profesionālo kvalifikāciju Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Kopš 2008. gada – Latvijas Nacionālā baleta māksliniece. Piedalījusies meistarklasēs Dānijā, Itālijā, Zviedrijā un ASV. Saņēmusi World Dance Movement stipendiju (Spānija, 2013).

Milanas Komarovas veidotās horeogrāfijas iekļautas vairāku koncertu programmās: baleta vakaros “Iespējams”, festivālā Baleta zvaigznes Jūrmalā, Starptautiskā Baltijas baleta konkursa Galā koncertā. Viencēliens “Tuvāk ekvatoram” iekļauts izrādē “Neiepazītās teritorijas”, horeogrāfija “Counting” – Latvijas Nacionālās operas un baleta Sezonas atklāšanas Galā koncerta programmā.

Vairākās Latvijas pilsētās notiks 21. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls

$
0
0

No 7. aprīļa līdz 7. maijam Rīgā, Preiļos, Rēzeknē, Ventspilī, Cēsīs, Valmierā un Liepājā notiks 21. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls “No klasiskas līdz avangardam”. Turpinot festivāla tradīcijas, arī 21. Starptautiskā Baltijas baleta festivāla programma ietvers dažādas mākslas formas un izpildījumus – skatītājiem visā Latvijā tiks piedāvātas dejas izrādes, koncerti, vizuālās mākslas izstādes, kino seansi un meistarklases.

Starptautiskais Baltijas baleta festivāls “No klasikas līdz avangardam” kopš 1995. gada mērķtiecīgi iepazīstina Latvijas sabiedrību ar aktualitātēm un novitātēm pasaules profesionālajā klasiskajā un laikmetīgajā dejā. Festivāla pamatprincips – profesionālo pasaules mēroga klasiskās un laikmetīgās dejas mākslu padarīt pieejamu dažādām Latvijas sabiedrības grupām Rīgā un citās Latvijas pilsētās. Festivāls ir atpazīstams starptautiskajā dejas telpā, festivāla organizatoriem ir izveidojusies sadarbība ar pasaulē vadošām klasiskā un laikmetīgā baleta kompānijām.

Festivāla programma

7. aprīlis   19.00            Labdarības koncerts, Somijas Pori baleta skolas un Pori Baleta kompānijas mākslinieki, Rīgas Kongresu nams
8.  aprīlis  17.00            Festivāla atklāšana. Rīgas Starptautiskā dzelzceļa stacija/Tc Origo
12. aprīlis  19.00          “Karmena”, Flamenko kompānija no Spānijas , Rīgas Kongresu nams
13. aprīlis 19.00           “Karmena”, Flamenko kompānija no Spānijas, Ventspils, teātra  nams“Jūras vārti”
15. aprīlis 19.00           “Karmena”, Flamenko kompānija no Spānijas,  Rēzekne, GORS
16. aprīlis 19.00           “Karmena”, Flamenko kompānija no Spānijas, koncertzāle “Cēsis”
14. aprīlis                       Meistarklase – Flamenko,  Rīga

19. aprīlis 19.00             Laikmetīgās Dejas kompānija Opinion Public no Briseles,  LNO Jaunā zāle Rīga
21. aprīlis  19.00            Laikmetīgās Dejas kompānija Opinion Public no Briseles, Preiļu novada kultūras centrs
25. aprīlis 19.00            Galā koncerts. Latvijas Nacionālās operas un baleta teātris
Aprīlis                              Dramatiski – horeogrāfisks oriģināliestudējums “Ugunī”, Rīga
Aprīlis                              Grāmatas-albuma “Zvaigžņu lietus” atklāšana, Rīga
4. maijs   19.00              “Pusnakts Parīzē” Vanemuines teātra (Igaunija) balets, Liepājas koncertzāle “Lielais Dzintars”

Biļetes uz festivāla izrādēm “Biļešu paradīzes” un “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās visā Latvijā un internetā, kā arī Latvijas Nacionālās operas kasēs un pasākumu norises vietās. Sīkāka informācija un detalizēta festivāla programma festivāla mājas lapā www.ballet-festival.lv

 

Jevgeņija Trautmane: “Lieku uzsvaru uz dvēselisko”

$
0
0

Inta Balode 9. martā plkst. 18:30 Latvijas Nacionālās operas un baleta Jaunajā zālē gaidāma kārtējā viencēlienu vakara “Neiepazītās teritorijas” izrāde. Programmā skatāmi trīs jauno horeogrāfu darbi. Ar Elzu Leimani, kura veidojusi izrādi “Tikko”, sarunājos pērn (intervija lasāma šeit). Ar Milanu Komarovu sarakstījāmies pirms dažām dienām (intervija lasāma šeit). Tos pašus jautājumus uzdevu arī trešajai horeogrāfei Jevgeņijai Trautmanei, kura skatītājus aicina izvēlēties mīlestību. Izrādes nosaukums ir “Dziļumā”. Patiess prieks, ka jaunajiem tiek dota iespēja sevi parādīt un pierādīt.

Inta Balode: -Ko jums nozīmē tas, ka jūsu veidotā izrāde “Dziļumā” kopš pagājušās sezonas ir Latvijas Nacionālā baleta repertuārā?

Jevgeņija Trautmane: -Man tas ir liels gods un iespēja parādīt sevi kā horeogrāfu plašākai auditorijai, kā arī iegūt jaunu pieredzi, iestudējot savu pirmo veselo izrādi. Ir ļoti patīkami, ka mans horeogrāfa darbs ir novērtēts un tika uzticēts iestudēt pašai savu izrādi, kurā es netiku ierobežota ne mūzikas izvēlē, ne arī scenogrāfijā, kas ir ļoti svarīgi. Viss varēja izskatīties tieši tā, kā es biju izdomājusi.

-Vai, veidojot savu darbu, jau zinājāt, ka vakara vienojošais nosaukums būs “Neiepazītās teritorijas”? Vai tas ietekmēja tēmas izvēli? Kas jums jūsu darbā ir “neiepazītā teritorija” jeb jaunais, citādais, iepriekš nedarītais?

-Veidojot savu darbu, es zināju par vakara nosaukumu, bet tas neietekmēja tēmas izvēli, jo ideja radās daudz agrāk. Katrs jaunais horeogrāfs cenšas savos darbos parādīt kaut ko jaunu un neredzētu – to, kas pašam ir tuvāks. Bet jebkurā gadījumā katram horeogrāfam ir savs rokraksts un stils, kādā tas veido savus darbus. Rokraksts iet cauri visiem jaunajiem iestudējumiem, pēc tā var viņu atpazīt.

-Jau vairākus gadus notiek baleta vakari “Iespējams”, kuros arī jūsu darbiem ir liela loma. Droši vien iespēja piedāvāt jau lielākas formas darbu, turklāt kā repertuāra vienību, nāca tieši no šiem vakariem, kuros labi sevi parādījāt. Kā jums šķiet, kāpēc tieši jūs izvēlējās kā vienu no trim autoriem, kuru darbi iekļauti “Neiepazītajās teritorijās”?

-Man vienmēr ir bijis interesanti izdomāt kaut ko jaunu un atšķirīgu, kā arī parādīt jaunos māksliniekus no citas puses.  Tas vienmēr ir interesanti, un viss process ir ļoti radošs. Laikam tieši tāpēc priekšniecība pamanīja manu vēlmi strādāt horeogrāfijas jomā.

-Kā jūs raksturotu savu darba metodi, kad darbojaties horeogrāfa lomā? Kā top izrāde vai miniatūra? Vai ir kādas autoritātes, no kurām esat ietekmējusies?

-Katram horeogrāfam ir sava metode, kā viņš iestudē savus darbus. Vienam rodas iedvesma, kad viņš dzird mūziku, cits no sākuma izdomā horeogrāfiju un tad piemeklē mūziku. Tas ir katra individuālais iestudēšanas stils, kā katram ir ērtāk. Man, piemēram, ir vieglāk strādāt ar gatavu mūziku, tad man galvā rodas idejas, kā arī pašas kustības un to noskaņojums. Vairāk lieku uzsvaru uz dvēselisko pusi, pievēršu uzmanību iestudējuma galvenajai mākslinieciskai domai, nevis horeogrāfijai. Autoritātes, protams, ir pasaulslaveni horeogrāfi – Boris Eifmans, Veins Makgregors, Alla Sigalova, Pīna Bauša u. c.

-Kas ir svarīgākais, ko skatītājam ar savu izrādi “Dziļumā” vēlaties pavēstīt/ likt sajust/ pieredzēt/ pārdomāt…?

“Horeogrāfiju “Dziļumā” veidoju kā spēli – dzīvē cilvēkiem tiek dota iespēja izvēlēties starp materiālām un garīgām vērtībām, bagātību un mīlestību vai arī brīvību. Par katru izvēli ar kaut ko jāmaksā. Gluži kā daudzi cilvēki mūsdienu pasaulē, vairākums manas horeogrāfijas varoņu izvēlas materiālās vērtības. Savā ziņā viņi par tām atdod savu dvēseli – zog, laupa, nogalina, zaudē cilvēcību. Tikai divi atsakās no ārējā spožuma un tā vietā izvēlas vispatiesāko dārgumu – mīlestību un laimīgu dzīvi kopā.” (Vita Krauja “Klasika ir balerīnas goda pjedestāls. Saruna ar jaunajām horeogrāfēm”, “Latvijas Avīze”, 28. 04. 2015.)

-Kā jums šķiet, kāpēc cilvēki dejo? Un kāpēc cilvēki skatās deju?

-Deja tā nav dažādu kustību kopums. Deja– tas ir dvēseles noskaņojums, tas ir stāsts, tā ir māksla. Jo katrs dejotājs ar savu deju mēģina parādīt cilvēkiem kādu vēstījumu – vai nu kādu stāstu, vai pievērst cilvēku uzmanību kādai konkrētai problēmai. Deja ir valoda, ar kuru var runāt ar katru. Un katrs cilvēks tajā stāstā atradīs un redzēs kaut ko tieši viņam vajadzīgu.

-Vai jūs varētu dalīties ar kādu konkrētu savas dzīves epizodi, kurā deja jums ir palīdzējusi atklāt kādas neiepazītas teritorijas?

-Protams, ir tads notikums, kurš mani iedvesmo, bet domāju, ka tam ir jāpaliek noslēpumā no plašākas auditorijas!

Jevgēņija Trautmane

Foto: Jeļena Soboļevska

JEVGEŅIJA TRAUTMANE  2005. gadā absolvējusi Rīgas Horeogrāfijas vidusskolu un pievienojusies Latvijas Nacionālajam baletam. 2009. gadā absolvējusi J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Horeogrāfijas nodaļu. Viņas horeogrāfijas iekļautas dažādu gadu baleta vakaros Iespējams (Skandāls, Aizsniegties līdz debesīm, Atspulgs, No horeogrāfa dzīves) un koncertā Baleta zvaigznes Jūrmalā (No jaunas lapas). Dziļumā (ar nosaukumu Inside) izrādīts Iespējams Iv 2014. gadā. 

Annija Kopštāle izcīnījusi zelta un bronzas medaļas 5. Dienvidāfrikas starptautiskajā baleta konkursā

$
0
0

Latvijas Nacionālā baleta jaunā soliste Annija Kopštāle ieguvusi zelta un bronzas medaļas 5. Dienvidāfrikas starptautiskajā baleta konkursā Keiptaunā (5th South African International Ballet Competition) pieaugušo kategorijā.

Zelta medaļu māksliniece saņēma laikmetīgā baleta kategorijā, kur dejoja Elzas Leimanes-Martinovas horeogrāfiju ”Mzanzi” jeb „Dienvidi”. Elza Leimane-Martinova šo numuru veidoja pirms četriem gadiem, iespaidojoties no Dienvidāfrikā gūtajiem iespaidiem, Annija Kopštāle to dejojusi konkursos Somijā, Pekinā, Seulā, un nu tas beidzot nodejots arī Dienvidāfrikā, nesot māksliniecei uzvaru konkursā.  Savukārt klasiskā baleta kategorijā Annija Kopštāle saņēma bronzas medaļu, izpildot Kitrijas variāciju no baleta „Dons Kihots”, Odīlijas variāciju no baleta „Gulbju ezers” un Medoras variāciju no baleta „Korsārs”. Klasiskā baleta kategorijā zelta medaļa netika piešķirta.

Annija Kopštāle

„Sajūta šobrīd ir vairāk nekā pacilājoša, es šobrīd staroju – gan no sasniegtā rezultāta, gan tā, ka varēju pabūt Keiptaunā. Īpaši lielu paldies saku repetitorēm Elzai Leimanei-Martinovai un Aišai Silai, kas mani gatavoja šim konkursam jau no decembra beigām,” stāsta Annija Kopštāle.

Dienvidāfrikas starptautiskais baleta konkurss notiek kopš 2008. gada Šogad tas norisinājās no 23. līdz 27. februārim, un tajā piedalījās vairāk nekā 70 dalībnieku. Konkursa finālā iekļuva dejotāji no Kubas, Dienvidkorejas, Brazīlijas, Meksikas, ASV, Latvijas, Azerbaidžānas un Dienvidāfrikas.

Annija Kopštāle 2011. gadā absolvējusi Rīgas Horeogrāfijas vidusskolu. 2010. gadā mācījusies Anaheimas baleta skolā (ASV). Annija Kopštāle ir Latvijas Nacionālā baleta māksliniece kopš 2011. gada. Dejotāja ir daudzu starptautisku konkursu laureāte – viņa ieguvusi godalgotas vietas Dienvidkorejā, Ķīnā, Krievijā, Ukrainā, Zviedrijā, Francijā un Latvijā.

Annijas Kopštāles braucienu uz Dienvidāfrikas starptautisko baleta festivālu atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Foto: publicitātes foto un no personīgā arhīva.

21. Starptautiskā Baltijas baleta festivālā gaidīšanas noskaņās

$
0
0

9. martā notika gaidāmajam 21. Starptautiskajam Baltijas baleta festivālam veltīta preses konference. Par to, ko šopavasar piedāvās ierastā formula “No klasikas līdz avangardam”, ziņo Anna Pierhuroviča.

Baltijas Baleta festivālam 21. gads. Lita Beiris uzsver, cik ļoti lepojas ar to, ka pirms vairāk nekā 20 gadiem šāda iniciatīva viņu ir pārņēmusi, ka ir bijis grūti, bet no maza festivāla tas izaudzis par vienu no nozīmīgākajiem starptautiskajiem notikumiem. Organizatore ir priecīga par to, ka festivāls notiek ne tikai galvaspilsētā, bet arī Liepājā, Ventspilī, Cēsīs, Valmierā, Preiļos un Rēzeknē, deja nonāk pie cilvēkiem Latvijas perifērijā, ne tikai pieejama kā ekskluzīva māksla Rīgā.

Festivāla moto „No klasikas līdz avangardam” palicis nemainīgs, jo saskan ar festivāla dibinātājas pamatdomu par mākslas dažādību. Organizētāji vēlas akcentēt, ka mākslai var būt ļoti daudz nozīmju un deja ir jo īpaši dažāda. Festivāla veidotāji vēlas skatītājam parādīt ne tikai fiziskās robežas, ko cilvēka ķermenis spēj izdarīt, bet arī radošās idejas, tātad – ko cilvēka ķermenis un prāts spēj paveikt apvienojoties.

Festivāls sāksies 4. aprīlī ar izcilajai baletdejotājai Maijai Pļiseckai veltītu fotogrāfiju izstādi “Galerijā Centrs”. Izstādes nosaukums “Es dejoju jums” sasaucas ar vienu no baleta festivāla vadmotīviem – dejotājs strādā skatītājam, dejotājs un mākslinieks izliek sevi visu līdz pēdējai molekulai, lai viņa vēstījums nonāktu līdz auditorijas apziņai.

7. aprīlī Rīgas Kongresu namā notiks labdarības koncerts, kurā piedalīsies studijas „Riga Jazz City” dejotāji, kā arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūsikas akadēmijas horeogrāfijas nodaļas studenti un Somijas baleta skolas „Pori” dejotāji, kas esot „tāds džezs!!”, kas obligāti jāredz. „Pori” horeogrāfe esot izcili talantīga un profesionāla dejotāja, kas skolojusies dažādās pasaules valstīs. Tiek plānota arī meistarklase, par kuru informācija sekos.

Šos priekšnesumus 8. aprīlī oficiālajā festivāla atklāšanā Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā aicināti apskatīt visi, kam interesē deja, kas saistīti ar deju, kas vēlas redzēt kvalitāti un skaistumu.

Preses konferencē tika rādīti fragmenti no izrādes „Karmena” spāņu flamenko kompānijas izpildījumā. Teikšu godīgi – izskatās ļoti forši! Lita Beiris atsaucās uz izrādi kā ļoti kaislīgu, dramatisku, enerģisku piedzīvojumu, un video to apstiprināja. Jāpiemin vēl tas, ka biļetes uz šo izrādi 12., 13., 15. un 16. aprīlī ir gandrīz izpārdotas. 14. aprīlī tiek rīkota īpaša flamenko meistarklase, par kuras norises vietu informācija vēl sekos.

„Opinion Public” (Beļģija), pēc Litas Beires vārdiem, ir  „ekstraordināra kompānija”, kas obligāti jāredz, jo laikmetīgajā dejā izceļas ar īpašu un unikālu cilvēcību uz skatuves. Izrāde ar kompānijas nosaukumam identisku nosaukumu būs par to, cik grūti ir saglabāt prāta brīvību laikmetā, kad ar prātu manipulē mediji un dažādas sabiedrības daļas. Izrāde būs skatāma 19. aprīlī Latvijas Nacionālajā operā un baletā un 21. aprīlī Preiļu novada kultūras centrā.

Galā koncertā, kas notiks LNOB 25. aprīlī, piedalīsies mākslinieki no dažādām pasaules valstīm. Obligāti, obligāti, obligāti  esot jāredz: 1) Anželēna Prelžokāža kompānijas „Ballet Preljocaj” solistu Klāras Marī Dezirē Frešelas un Mariusa Maksima Govēna Delkūra duets no izrādes „Romeo un Džuljeta”, kas pirmo reizi iestudēts 1996. gadā. Pētot informāciju šīs kompānijas mājaslapā, gribas redzēt visu, ko šis horeogrāfs ir radījis, jo izskatās diezgan iespaidīgi. Lita Beiris rēķina, lai uz Latviju atvestu visu izrādi (kas būtu fantastiski), nepieciešams vismaz trīs reizes lielāks budžets un adekvāta koncertzāle; 2) Pekinas Dejas teātra izcilo un augstas profesionalitātes dejotāju Dzjinas Gao, Cjana Džana un Dzje Džena dejotais fragments no unikālās baleta izrādes „Hamlets”, kuras horeogrāfe Vana Juaņjuaņa „gāžot kalnus un pārsteidz ar bagātu horeogrāfisko valodu”. Abās izrādēs ir festivāla esence – klasika un avangards. Nelielie video fragmenti no abām izrādēm pārsteidz un atstāj sajūtu, ka tas ir jāredz! Tērpi, scenogrāfija, mūzika –  VAAUUU! Kā izsakās organizatore, tā būs laikmetīgā deja, nevis tikai krišana un piecelšanās.

Jāpiemin, ka svarīgs notikums gaidāms 21. aprīlī, kad notiks baleta festivāla 20. gadadienai veltītas grāmatas atvēršanas svētki, grāmatas autore – Gundega Saulīte.

Nobeigumā Lita Beiris iesaka apvienot Latvijas pilsētu iepazīšanu ar mākslas baudīšanu un 4. aprīlī Liepājas koncertzālē „Lielais Dzintars” apmeklēt baletu „Pusnakts Parīzē”.

Palmīrai Dzērvei-Ziediņai – 85 gadu jubileja un Helēnas Tangijevas-Birznieces balva

$
0
0

Sarma Rozenberga

16. martā 85 gadu jubileju svinēja beletdejotāja, leģendārā klasiskās un vēsturiskās dejas pedagoģe un skatuves prakses vadītāja Palmīra Dzērve-Ziediņa. 30. martā viņa saņems Latvijas Teātra darbinieku savienības piešķirto Helēnas Tangijevas-Birznieces balvu.

Palmīra Dzērve

 

Ēriks Tivums 2001. gada 8. martā laikrakstā ”Literatūra un Māksla” rakstīja: „Sergeja Prokofjeva Pelnrušķītes kinoversija saucas “Kristāla kurpīte”, un tas ir zīmīgi. Balerīnas vislabāk zina, cik ass un mokošs var būt apavs, kas skatītājos rada dejas gaisīguma un bezmiesiskuma ilūziju. Ar rožainu audumu pārvilktās dejas kurpītes nonēsājās vienas izrādes laikā (primabalerīna līdz caurumiem paspēj nodejot pat trīs četrus pārus). Kristāla kurpīte tad nu arī top par ilgas dejošanas un ilgas uzticības simbolu.

Palmīrai Ziediņai 16. martā aprit 70. Piecdesmit divi gadi pavadīti Nacionālajā Operā – pirmie 26 kā dejotājai, nākamie – kā baleta trupas pedagoģei, repetitorei un baletskolas prakses vadītājai. Un apaļus 50 paņēmusi pati baletskola, kur mācītas gan klasiskās, gan vēsturiskās dejas. Tādi tie cipari.”

Ir 2016. gada 16. marts. Palmīrai Dzērvei – 85! Viss mūžs veltīts mūzikai un dejai, lai no Latvijas māla vai Grieķijas marmora Latvijas valstij veidotu lielus mākslas darbus ar pievienotās vērtības nodokli – cilvēkus, kuriem dzīves sapnis ir balets. Ballare – dejot! 24 stundas x 85 gadi = dejots 745,124 h. 60 gados Rīgā, esam „radīti” mēs – daudz labas raudzes dejotāju. Sadarbībā ar visu laiku labākajiem baleta skolas pasniedzējiem no Pēterburgas un Maskavas, Berlīnes, Amsterdamas, Ņujorkas, Kopenhāgenas…

1947. gadā mājas Latvijā atrod trīs Maskavas Lielā teātra horeogrāfijas skolas absolventi: Valentīns Bļinovs, Vladimirs Cukānovs un Palmīra Dzērve. Palmīras Dzērves māte, dzimusi Sēlijā, un viņas vārds ir Eda Matilde Zieda. Tāpēc arī radies skatuves vārds – Ziediņa. Lielās cerības, ka Latvija būs viņu īstās mājas, piepildās. Jaunie baleta mākslinieki ciena un mīl šo zemi. Dejo, dzied, runā latviešu valodā. Ir mūsu Latvijas labākie skolotāji. Opera, balets, baletskola ir šo meistaru dzīves piepildījums, gluži kā Žila Verna ceļojums apkārt Zemeslodei. Ceļotprieks un dejotprieks, šķiet vienāds. Bukarestē 2. Vispasaules Jaunatnes festivalā un „Miera braucienā” Somijā kopā ar baleta māksliniekiem Ināru Ginteri, Haraldu Ritenbergu, Uldi Žagatu dejotas mūsu zelta dejas – “Diždancis” un “Rucavietis”. Vēl arvien Latvijas baleta vēsture glabā stāstus par lieliem un maziem darbiem un nedarbiem.

Palmīra Dzērve-Ziediņa

Palmīra Dzērve strādājusi par klasiskās dejas pedagoģi Vācijā (Palucca Hochschule für Tanz Dresden), vadījusi meistarklases Meksikā un Somijā. Darba apjoms mūža garumā ir liels. Kā lai nosauc vienu un nepiemin citu? Gan baleta iestudējumi, gan lomas, gan audzēkņi… tā visa ir tik daudz. Palmīras Dzērves Ziediņas skolotāja ir Marija Kožuhova, Helēna Tangijeva-Birzniece – laikabiedre visplašākajā šī vārda nozīmē. Kinokadros iemūžināta unikālā Jāzepa Vītola baleta svīta „Dārgakmeņi” Helēnas Tangijevas-Birznieces horeogrāfijā, kas tapusi sadarbībā ar Palmīru Dzērvi. Mihails Barišņikovs, Aleksandrs Godunovs, Žizele Kalasa (Meksika), Katrīna  Koniga (Vācija), Sarmīte Jakse, Ilze Lazdiņa, Tatjana Kožuhova, Marga Sveile, Zane Teikmane un daudz, daudz citu dejotāju ir savas skolotājas „bērni”, kolēģi un domu biedri klasiskās dejas – baleta skolas mūžīgajā skaistumā. Per aspera ad astra!

Darbs katru dienu baleta zālē nav no vieglajiem. Ir jābūt stipram izdzīvot un piedot. Un pāri visam – mīlēt savu darbu kā savu tuvāko draugu. Kā jau teicu: „ Caur ērkšķiem uz zvaigznēm”.

Novēlu vēl dejot “Gatves deju”, kuru mums, visiem Latvijas dejotājiem, veidojusi Helēna Tangijeva-Birzniece! Paldies Palmīrai Dzērvei-Ziediņai par dejas raksta lidojumu arabesku zīmējumā!

“..saglabāt gribas vidi, kurai ir atmirdzums…,” tā teicis Imants Ziedonis.


Aleksandram Lembergam – 95

$
0
0

Gunta Bāliņa

“Viens no spožākajiem Latvijas baleta premjeriem. Stalts augums, pagarinātas līnijas, žilbinošs smaids, dejas manieres elegance, efektīga skatuviskā stāja padarīja viņu par publikas mīluli, skatītāju elku. Visai veiksmīgs baletmeistars un trupas vadītājs, kurš padomju varas gados prata panākt neiespējamo – Latvijas baleta viesizrādes ārzemēs. Ļoti pretrunīga personība, kuras liktenī un raksturā atspoguļojās laikmets. Cita citai sekojošās Latvijas okupācijas četrdesmito gadu pirmajā pusē, Otrais pasaules karš atstāja savas pēdas visās tā laika paaudzēs, daudziem cilvēkiem tās bija traģiskas. (..) Viņš bija visāds, dažāds, negaidīts. Starp spožo publikas mīluli un pieklibojošo, padrukno un bieži īgno kungu bija Pērgintisks mūžs. Saausts no jaunības, mīlestības, piedzīvojumu kāres, azarta, vieglprātības. Rūdīts caur nodevību, vientulību, sāpēm, pazemojumu un atriebību.” Tā par Aleksandru Lembergu (25. 03. 1921.– 25. 11. 1985.) raksta Eriks Tivums.

Aleksandrs Lembergs un Olga Adamova

Aleksandra Lemberga radošās darbības laiks 20. gadsimta. 60.–80. gados iezīmējas ar daudziem vērienīgiem baleta iestudējumiem, Rīgas baleta atpazīstamību pasaulē, inovatīviem dejas formu meklējumiem baleta mākslā, jauno dejotāju individuālā stila izkopšanu, kā arī ārvalstu horeogrāfu piesaisti. Aleksandra Lemberga vadībā Rīgas balets piedzīvoja savu augstāko lidojumu gan radošajā ziņā, gan pasaules atpazīstamības ziņā. Kopš 1968. gada Rīgas balets viesojies Ungārijā, Itālijā, Vācijā, Francijā, Meksikā, Nikaragvā, Anglijā, Somijā, Norvēģijā, Zviedrijā, Malaizijā, Ēģiptē, Izraēlā, Grieķijā u. c. Lembergs iestudējis un atjaunojis 17 baletus un miniatūras, izaudzinājis jaunu talantīgu dejotāju paaudzi.

Pirmajos iestudējumos “Pāns un Sīringa” (1963), “Pērs Gints” (1966), baletmeistara galvenais horeogrāfijas izteiksmes veids bija ķermeņa grācija un ekspresija, saglabājot klasiskās dejas pamatvērtības.

Komponists Oļegs Barskovs baleta viencēlienam “Pāns un Sīringa” izvēlējās sengrieķu mītu par meža dievu Pānu un nimfu Sīringu. Atturēdamies no senās mīta atstāstīšanas vai ilustrēšanas, O. Barskovs radījis augstvērtīgu muzikālo partitūru, kurā ietverta Pāna pārtapšana dziļā mīlas pārdzīvojumā, līdz ar to vēstījumam piešķirot smeldzīgu tomēr gaišu izskaņu. Baletmeistars, sekojot komponista iecerei radījis trīs spilgtus tēlus horeogrāfiskajā partitūrā un “..pratis atklāt daudz poēzijas, atdzīvinot simfoniskās teiksmas stāstījumu”. (O. Grāvītis.) Baleta pirmizrādē Dž. Markovska faunā akcentētas gaišas mīlas jūtas. Ļoti patiesa un izteiksmīga savā dejā un tēlojumā bija A. Dragones Sīringa. Rotaļīga un smalka horeogrāfijā ir Erota tēma, kurā tehniski spoži sevi pieteica I. Karule. “Patīkami atzīmēt, ka horeogrāfija un mūzika attīstās vienotā dinamiskā plūdumā, un galvenais baletmeistara nopelns ir tas, ka ar dejas palīdzību tiek atklāts baleta psiholoģiski piesātinātais raksturs.” (J. Voskresenska.) Šis bija pirmais A. Lemberga režijas darbs uz LNO baleta skatuves un tas saņēma pozitīvu kritikas vērtējumu. “Baleta tēliem ir savi vadmotīvi, kas simfoniski attīstās. Deja atbilst muzikālās domas attīstībai un izriet no darbības. Te nav atsevišķu solo dejojumu, bet viss veidots vienotā ritumā…Gaidīsim no jaunā baletmeistara tikpat labus iestudējumus arī turpmāk.” (B. Podgajeca.)

Henriks Ibsens lugu “Pērs Gints” uzrakstīja 1867. gadā, savukārt Edvards Grīgs muzikālo partitūru šai pieccēlienu drāmai uzrakstīja 1874. gadā. 1966. gadā A. Lembergs, izmantojot E. Grīga muzikālo svītu, iestudē baletu “Pērs Gints”. Nenoliedzami “Pērs Gints” – tā ir Grīga nemirstīgā mūzika, bezgala liriska, daudzkrāsaina un emocionāla, un Solveiga – viens skaistākajiem tēliem pasaules literatūrā un mūzikā, mūžīgās mīlestības un uzticības simbols. “A. Lemberga skatījumā izrāde „Pērs Gints” ieguvusi tautisku nokrāsu. Viņš pratis norvēģu etnogrāfiskās tautas dejas elementus piemērot klasiskās dejas prasībām, tādā veidā iegūdams viengabalainu, tautiski nosacītu horeogrāfiju gan ansambļa dejās, gan solistu izpildījumā. Izsekojot Pēra dēkainajiem piedzīvojumiem, horeogrāfs centies panākt plūstošu stāstījumu. (..) Strauja, jauneklīgi pārgalvīga iecerēta Pēra un līdz ar to arī visas izrādes ekspozīcija.” (E. Drulle.)

1968. gadā (atjaunojums 1983. gadā) sadarbībā ar komponistu Arvīdu Žilinski, Annas Brigaderes pasakas nemirstīgie tēli pārtop Aleksandra Lemberga iestudētajā baletā “Sprīdītis”. Grūti atrast pateicīgāku sižetu bērnu baletam, nekā šī populārā pasaka par drosmīgo un labo Sprīdīti. Iestudējumu horeogrāfija bija krāsaina, viegli uztverama un saprotama, tāpat kā mūzika, un iestudējums piedzīvoja ilgu skatuvisko mūžu.

Par vērienīgu, emocionālu un horeogrāfiski daudzveidīgu var nosaukt O. Barskova baleta “Inku zelts” iestudējumu 1969. gadā, kurā jūtama dziļa un nopietna baletmeistara pieeja izvēlētajai tēmai. Tajā bija gan gaume, gan skatuviskā kultūra, gan plašs plastiskās izteiksmes diapazons. Izrādes veiksmei pieder spožie galveno lomu atveidotāji: Marta Bilalova, Ausma Dragone, Artūrs Ēķis, Jānis Bīviņš, Atis Spura, Vladimirs Lukjanovs u. c. Aleksandrs Lembergs par baleta iestudējumi rakstīja: “..manuprāt, viens no galvenajiem katra radoša mākslinieka uzdevumiem ir jauna satura un tam atbilstošas formas meklējumi. Ne vienmēr izdodas atrast mākslā paliekošo, bet katrs šāds mēģinājums nepaliek bez sekām un dod savu ieguldījumu mākslas attīstībā. Ejot šādu ceļu, ir radies mūsu teātra jaunais iestudējums „Inku zelts”.” Baleta fabula vēsta par notikumiem 16. gadsimtā, kad alkatīgi sirotāju bari no Eiropas devās uz jaunām neatklātām zemēm, lai vairotu savu bagātību. Lielās un bagātās Inku valsts bojā eja ir viens no traģiskākajiem un dramatiskākajiem notikumiem ģeogrāfisko atklājumu vēsturē. Zelts tālajā Peru ieguva alkatīgu, asiņainu jēgu un skaņu. Sadarbībā ar horeogrāfēm Tamāru Vītiņu un Vianu Gomesu de Fonseu tapa kustību partitūra, kurā akcentēti spāņu deju elementi. Uz skatuves varēja vērot seno Inku ticējumus un parašas, kā arī nevienlīdzīgo inku un spāņu konkistadoru cīņu par zeltu. Šai iestudējumā visi trīs komponenti – mūzika, horeogrāfija un skatuviskais ietērps bija organiski vienoti un vienlīdz nozīmīgi idejas atklāsmē.

Pirmie mūsdienīgas horeogrāfijas pielietojumi vērojami baleta “Parīzes Dievmātes katedrāle” iestudējumā 1970. gadā. Gadsimta gaitā, kopš balets ir bijis neskaitāmu pasaules teātru repertuārā, to veidojuši daudzi baletmeistari, cenšoties pielāgot horeogrāfiju dejas mākslas attīstības procesam. Lembergam izdevās harmoniski savienot dažādus horeogrāfiskus stilus. Veiksmīgi izmantota daudzlīmeņu skatuviskā darbība. “Par katru jaunuzvedumu pamatoti rodas jautājums – kāpēc un kādu apsvērumu dēļ tas uzņemts repertuārā. Man atbilde būtu šāda: pēc ģeniālā franču rakstnieka V. Igo nemirstīgā darba radītais tāda paša nosaukuma balets „Parīzes Dievmātes katedrāle” sintezē sevī dziļu dramatismu, romantismu un dejiskumu. Kaut arī dejas valodā atainojas 15. gadsimta Parīze, esam centušies to gan horeogrāfiski, gan dekoratīvi, nezaudējot viduslaiku kolorītu, tuvināt mūsdienu skatītājam. Manuprāt, balets, kurš bija viens no vispopulārākajiem 19. gadsimteņa baletiem pasaulē, ir pelnījis, ka to parādām arī šodienas skatītājiem.” (A. Lembergs.)

1971. gada sezonā Aleksandrs Lembergs iestudē trīs viencēliena baletus: Jana Sibeliusa “Skaramušu”, Žorža Bizē un Radiona Ščedrina “Karmenu” un Valtera Kaminska baletu “Mana pilsēta”. Bizē un Ščedrina “Karmena” (1971) pieder Aleksandra Lemberga horeogrāfa darba augstākajām virsotnēm. Baletmeistara traktējumā klasiskās dejas valoda sintezējās ar mūsdienu dejas elementiem, tā bija eleganta, spilgti raksturojoša un dziļi emocionāla. Plašajā Karmenas lomas atveidotāju galerijā minamas Ausma Dragone, Ināra Ābele, Velta Vilciņa, Larisa Tuisova. Kritiķi īpaši izcēla Larisu Tuisovu, ierindojot viņu pasaules labāko Karmenas izpildītāju sarakstā un izceļot viņas tēla klasisko skaidrību, vieglumu un noslēpumainību. Ar lieliem panākumiem balets “Karmena” tika izrādīts Meksikā, Ēģiptē, Malaizijā, Singapūrā, Taizemē, Šveicē, Itālijā, Francijā – it visur, kur vien Rīgas balets viesojās. Īpaši atzīmējamas viesizrādes Maskavā (1979), kad “Karmenas” iestudējumā Hosē lomu atveidoja Māris Liepa.

Valtera Kaminska baletam “Mana pilsēta” A. Lembergs bija ne vien horeogrāfijas autors, bet arī libretists. Baleta sižets aptvēra Rīgas pilsētas vēsturi no tās dibināšanas brīža līdz mūsdienām. Saprotams, ka šāda iecere bija grūti īstenojama un balets piedzīvoja neveiksmi. Kaut gan atsevišķas ainas gan horeogrāfiski, gan muzikāli bija veidotas ar izdomu un skatītājiem tīkamas.
Trešais viencēliena balets bija Jana Sibeliusa “Skaramušs”. Muzikoloģe Tatjana Kuriševa rakstīja: ““Skaramuša” mūzikā savijās divas pamatlīnijas, tēlu plāni: pirmais, risināts galantā raksturā ar stilizācijas elementiem, atklājot darbības vietas atmosfēru – aristokrātu balli Lailona pilī; otrais – asi ekspresīvais, dramatiskais – saistīts ar Skaramušu un Blondelēnas kaisli, šim otram plānam pievienojas baletā iekļautais slavenais Sibeliusa „Skumju valsis”. (..) Aleksandrs Lembergs un Edgars Vārdaunis – skaidri sajutuši šo divplānību, divu tēlu sfēru polifoniju, kas ietverta mūzikā. Smalkām inkrustācijām līdzīgas ir rokoko stilā veidotās trauslās dekorācijas un viesu daiļās, elegantās un graciozās kustības pirmās un otrās ainas dejās, kas ar savu skaidrību un „aukstumu” izceļ dramatismu – nodegušo jūtu spēku. Kamēr otrais, dramatiski ekspresīvais plāns ne vienmēr paceļas līdz sasprindzinājuma līmenim, ko piedāvā mūzika.”

Vislielākās uzslavas pienācās Skaramuša tēla atveidotājam Genādijam Gorbaņovam, kurš tā arī palika šīs lomas nepārspēts interpretētājs. Savukārt Ināru Ginteri varēja uzskatīt par labāko Blondelēnas lomas atveidotāju.

Romas karavadoņa Marka Antonija un Ēģiptes valdnieces Kleopatras tēli gadsimtu gaitā atdzimuši daudzos mākslas veidos. Viņu dzīve un mīlestība kļuvusi par leģendu, kas devusi iedvesmu arī nākamajam Aleksandra Lemberga iestudējumam Eduarda Lazareva baletam “Antonijs un Kleopatra” 1971. gadā. Uzvedums bija vērienīgs un krāšņs. “Baletmeistars sekmīgi pārvarējis visai ilustratīvo mūzikas raksturu un horeogrāfiskās valodas veidošanā gājis psiholoģiskās iedziļināšanās ceļu. Interesanti dejiski risinājumi atsedz dažādu uzskatu un gribas sadursmes, uzbur trāpīgus individuālus raksturus. Pārliecinoši ir darbojošos personu monologi, dialogi trio un kvarteti. (..) sadarbība ar baletmeistaru veiksmīga ir Antonija un Kleopatras lomas izpildītājiem – Vladimiram Gelvānam un Ausmai Dragonei.” (I. Bite.) Jauniestudējuma kopiespaids vēlreiz apliecināja, ka baletmeistara Aleksandra Lemberga talants ļauj saliedēt kolektīvu iestudējumā ar lielu emocionālo un filozofisku slodzi.

1524. gads Rīgā. Svētbilžu nemieru laiki. Melngalvji, amatnieki un kalpi laužas baznīcās un klosteros. Romas pāvestam uzticīgiem mūkiem vecajā Rīgā vairs nav vietas. Melngalvju zellis Jorens atbrīvo klosterī ieslēgto Billi. Piedzīvojumi, brīnumainas pārvērtības, sapņi un paradīze. Tāds īsumā ir komponista Marģera Zariņa un Aleksandra Lemberga baletoperas “Svētā Maurīcija brīnumdarbi” (1974) stāsts. “Komponists un baletmeistars var būt apmierināti. Visi viņu fantāzijā izauklētie notikumi iedzīvinājušies konkrētos skatuves tēlos. Žanriski neparastais Marģera Zariņa sacerējums prasa īpaši pastiprinātu aktierisko spēli. Baletdejotājiem šoreiz pat jārunā. Savukārt dziedātājiem laiku pa laikam te graciozā nopietnībā, te komiskā groteskā jāiekļaujas visas baleta trupas dejas ritmos.” (O. Grāvītis.) Šāda žanra darbs, kur divām galveno varoņu vokālajām lomām līdzās bija baletdejotāju pāris, uz latviešu skatuves bija jaunums. Dejas šai uzvedumā bija pārstāvētas bagātīgi un organiski iekļāvās pat dziedātājiem uzticētajās jomās. Atjautīgais, asprātīgais un komiskām situācijām bagātais darbs ieguva dzīvu un pozitīvu publikas atsaucību.

Viena no būtiskākajām Aleksandra Lemberga darbības iezīmēm bija uzticēšanās talantīgiem jaunajiem dejotājiem. Šai ziņā apsveicama bija Lemberga režisoriskā un horeogrāfiskā korektūra Pētera Čaikovska baleta “Apburtā princese” atjaunojumā 1975. gadā. Atsakoties no daudzajām pantomīmiskajām ainām, baletmeistars bagātināja vairāku personāžu horeogrāfisko partitūru, tādējādi izrādi veidojot kompaktāku un spraigāku, tomēr ne mazākā mērā nepretendējot uz horeogrāfijas „uzlabošanu”. Lembergs uzskatīja, ka Mariusa Petipā deju partitūra nav aizskarama, tikai respektējama un arvien labāk un labāk interpretējama. Šai iestudējumā galvenās lomas tika uzticētas trim jauniešu sastāviem: Zitai Errs un Aleksandram Kolbinam, Larisai Tuisovai un Genādijam Gorbaņovam, Tatjanai Jeršovai un Aleksandram Martinovam. “Kā vienmēr, arī šoreiz viens no klasikā baleta nozīmīgākajiem darbiem ievērojami rosinājis baleta kolektīvu, it sevišķi jaunos talantus…” (H. Sūna.)

1976. gada 15. martā LNO balets piedzīvoja trešo saskari ar Alfrēda Kalniņa baletu “Staburags”, šoreiz Aleksandra Lemberga horeogrāfijā. Pats baletmeistars darbu aprakstīja šādi: “Sākot darbu, ar lielu uzmanību strādāju pie mūzikas materiālu redakcijas; man gribējās, lai tā skanētu tādā secībā, kā to rakstījis pats autors. Kad iestudējām baletu pirmo reizi, darba procesā iepazinos ar komponistu Alfrēdu Kalniņu un blakus liela, talanta, nopietna mūziķa personībai iepazinu cilvēku, kas apveltīts ar smalku, savdabīgu humora izjūtu. Tas tad arī mani pamudināja šajā uzvedumā pēc iespējas vairāk iekļaut jautrus notikumus un izdarības, kas, manuprāt, vēl vairāk pastiprina baleta traģiskos momentus. Konsultants Harijs Sūna atradis daudzus vēl neizmantotus tautas ieražu elementus. Uzveduma kāzu ainā esam izmantojuši oriģinālās dziesmas, kā arī papildinājuši izrādi ar kinoprojekciju.”

Iestudējums izraisīja neviennozīmīgu sabiedrības un kritikas interesi un vērtējumu. Mūzikas lietpratēji atzinīgi novērtēja faktu, ka Alfrēda Kalniņa skaņdarbs bija ieguvis to veidu, kā to bija iecerējis komponists. Turpretī teātra un baleta mākslas lietpratēju vidū izraisījās asas domstarpības, kuru pamatā bija nevis iestudējuma kvalitāte, bet gan paša mākslas darba būtība. Lembergs gribēja sasniegt maksimālo māksliniecisko rezultātu: saglabāt sākotnējā veidā Alfrēda Kalniņa mūziku un rast tai atbilstošu horeogrāfiju. Tomēr ideālā skatuviskā darbība un mūzikas valodas sakritība arī šajā iestudējumā nesasniedza mērķi.

“Lolitas brīnumputns” (1979). Iestudējums nozīmīgs ar to, ka visas galvenās lomas tika uzticētas jaunajiem baleta solistiem – Guntai Bāliņai, Inesei Dumpei, Viesturam Jansonam, Aivaram Leimanim, Zanei Lieldidžai, Tatjanai Repinai. Iestudējumu horeogrāfija bija krāsaina, viegli uztverama un saprotama tāpat kā mūzika, un iestudējums piedzīvoja ilgu skatuvisko mūžu. “Arī es atkal gribu ar mūzikas un dejas palīdzību pastāstīt Annas Brigaderes jauko pasaku par princesi Lolitu un viņas brīnumputnu. Ne tikai bērniem , bet arī lieliem piedāvāju pasaku, kura ir un būs vajadzīga, tāpat kā mūsu tautas folklora, visos laikos.” (A. Žilinskis.)

1979. gada 29. oktobrī pirmizrādi piedzīvoja baletvakars “Kontrasti”. Aleksandrs Lembergs: “Domāju, ka jebkurā teātrī dažādības dēļ var atļauties iestudēt viencēlienus. Lielā baleta izrādē parasti ir nodarbināti nedaudzi izcilākie solisti. Šajā programmā aizņemts viss mūsu baleta kolektīvs un solisti. Vairāki skaņdarbi, vairākas tēmas – tas viss mani mudināja jauniestudējumam izvēlēties viencēlienus. Turklāt tā bija iespēja baleta repertuāru papildināt ar diviem latviešu skaņražu darbiem.”

Visas trīs programmas daļas bija krasi atšķirīgas. Programmu ievadīja “Polovciešu dejas” no Aleksandra Borodina operas “Kņazs Igors” Mihaila Fokina horeogrāfijā. Šis iestudējums bija kā cieņas apliecinājums izcilā horeogrāfa Mihaila Fokina mākslai. Savdabīgu noskaņu iestudējumā ieguva arī koris un vokālie solisti. Otrā daļa – Jura Karlsona (librets un mūzika) un Aleksandra Lemberga (horeogrāfija) kopdarbs balets “Lasot Blaumani” pēc Rūdolfa Blaumaņa lugas “Ugunī” motīviem. Veidojot horeogrāfisko partitūru, Lembergs necentās atstāstīt Blaumaņa darba saturu, bet gan centās atspoguļot galveno varoņu iekšējos pārdzīvojumus. Galveno varoņu – Edgara, Kristīnes, Akmentiņa un Mātes – pārdzīvojumu pasauli atklāja ar plastiskās izteiksmes dejas palīdzību. Veiksmīgi bija atrisināti kordebaleta dejojumi, kuri paspilgtināja galveno varoņu raksturus un pārdzīvojumus ar plastiskām pozām, ritmiskiem deju soļiem, dinamiskiem žestiem un mīmiku. Programmas trešo daļu veidoja divi Raimonda Paula darbi. Horeogrāfiskajā miniatūrā „Vitrāžas” bija realizētas klasiskā baleta prasības – virtuoza tehnika, stingri noteikts dejas zīmējums un izteiksmīgums bez dziļāka satura atklāsmes. Savukārt miniatūrai sekojošā viencēliena baleta “Ritmi, ritmi, ritmi” moto skanēja: “Dzīve, tās ritms mainās ik stundu, ik brīdi, – un šai maiņai esam pakļauti arī mēs.”

Sergeja Prokofjeva balets “Romeo un Džuljeta” Rīgā pirmo reizi tika iestudēts 1953. gadā (baletmeistars Jevgeņijs Čanga, horeogrāfs Leonīds Lavrovskis). Šajā uzvedumā titullomās dejoja Anna Priede, Velta Vilciņa Haralds Ritenbergs, Aleksandrs Lembergs u. c. Viņu radītie tēli vecākās paaudzes skatītāju atmiņā saglabājušies gaiši un satraucoši. Aleksandrs Lembergs organiski saaudzis ar „Romeo un Džuljetas” tēmu jau pirms ģeniālā 1953. gada iestudējuma. Trīsdesmito gadu beigās viņš dejoja Tibaldu un Romeo Birgera Bartolēna iestudējumā Parīzē.

Aleksandra Lemberga “Romeo un Džuljetas” iestudējums 1982. gadā liecināja par baletmeistara kopsoli ar 20. gadsimta 80. gadu baleta mākslas attīstības tendencēm un to pavērtajām iespējām. Savā daiļradē Aleksandrs Lembergs kā pamatu horeogrāfijas mākslā respektēja klasisko deju, dažādojot tās formas ar mūsdienīgām kustību kombinācijām. Šis bija emocionāli un estētiski piepildīts Šekspīra mīlas, naida un traģēdijas stāsts. “A. Lembergs, tāpat kā jebkurš cits no šā gadsimta otrās puses horeogrāfiem, lietoja sintēzi, taču saprātīgi aprobežojot to ar klasiskās dejas, pantomīmas, klasicizētās raksturdejas un zobenu cīņas sakausējumu. Tas viss lieliski sajūtams kustību dinamikā, leksikā. “Romeo un Džuljeta” it kā noslēdza to bagāto, ārkārtīgi pretrunīgo daiļrades loku, kuru Lembergs nogājis kopš 1965. gada. Mēs gribam, lai viņš mainītos, lai veidotu horeogrāfijas tādos mērogos kā Balančins, Bežārs, Grigorovičs u. c. Bet viņš to darījis kā viņš pats. Un visas labākās vērtības no viņa baletmeistara mūža ir te.” (E. Tivums.)

1982. sezonas sākumā Lembergs atjaunoja Ludviga Minkusa baletu “Dons Kihots”. Izrāde nebija novitāte šī vārda plašākā nozīmē, taču tā bija nepieciešama un gaidīta kā baleta trupas spēka mēraukla un skatītāju visos laikos iemīļots uzvedums. Iestudējumā saglabātas tās horeogrāfiskās vērtības, kuras radījuši Mariuss Petipā, Aleksandrs Gorskis, Aleksandra Fjodorova un Osvalds Lēmanis. Reizē tā bija izcilu latviešu baleta solistu parāde – Zita Errs, Genādijs Gorbaņovs, Inese Dumpe, Aleksandrs Rumjancevs u. c.

1982. gadā Aleksandram Lembergam piešķīra vienu no toreizējās Padomju Savienības augstākajiem apbalvojumiem – PSRS Tautas skatuves mākslinieka goda nosaukumu ar piebildi „Par lieliem panākumiem padomju horeogrāfiskās mākslas attīstībā”.

1983. gadā Lembergs atkal iestudē baleta viencēlienu vakaru. Aleksandrs Lembergs: “Programmu veido stila, manieres un horeogrāfiskās izteiksmes ziņā dažādi darbi. Daļa no tiem pirmo reizi redz rampas gaismu, daļa jau izturējusi laika pārbaudi. (..) Pirmā daļa iestudēta pēc principa „balets baletā”, un uz skatuves redzams skatītāju zāles turpinājums. Tiek izdejots Mocarta bezsižeta balets “Divertisments” un Riharda Štrausa “Valsis” Leonīda Jēkabsona horeogrāfijā. Otrajā daļā ietilpst Oļega Barskova klasiskais “Pas de deux” Irēnas Strodes horeogrāfijā, “Lēdijas Makbetas monologs” un “Pāns un Sīringa” (abiem Lemberga horeogrāfija). Programmu noslēdza Morisa Ravēla “Bolero” Helēnas Tangijevas-Birznieces horeogrāfijā.

1984. gada sezonā Pētera Čaikovska balets “Gulbju ezers” Rīgā uzsāka savu pastāvēšanas septīto loku, paceldams augstāk Rīgas baleta uzticību Pēterburgas un krievu klasiskās skolas tradīcijām. Pie slavējamiem inscenējuma komponentiem pieskaitāma Aleksandra Lemberga sadarbība ar igauņu scenogrāfu Eldoru Renteru. Atjaunots tika izrādes traģiskais fināls. Tā kļuva dinamiskāka. Tagadējais divu cēlienu variants (oriģinālā ir četri cēlieni) veidoja baleta ainas kompaktas un loģiskas, kā arī vairāk sakoncentrēja skatītāju uzmanību. Principiāli jaunievedumi bija arī Zigfrīda variācija pirmajā cēlienā un viņa monologs ceturtās ainas sākumā. Aleksandrs Lembergs bija respektējis to mākslas ceļu, ko savulaik Rīgā aizsākusi Aleksandra Fjodorova, turpinot Mariusa Petipā un Ļeva Ivanova tradīciju.

Aleksandra Lemberga pēdējais iestudējums ir Fikreta Amirorova balets “Tūkstoš un viena nakts”, par kuru Eriks Tivums rakstīja: “Koša, krāsaina izrāde, kas ne vien atpūtina, bet liek arī atcerēties austrumu pasaku lielo emocionālo un didaktisko piesātinājumu. Ļoti skatāma izrāde – tāpēc, ka dejiska un režisoriski kontrastaina.” Izrādē tika izdejota psiholoģiski saspringta mīlas, greizsirdības un atriebības drāma, vienlaikus stāsta efektīgā krāsainība deva iespēju nepalikt tikai sadzīviskā līmenī, bet arī veidot nosacītākas, simboliskākas ainas un tēlus. Izrādē visu laiku valdīja kustība, piesātināts dejiskums, kas izpaudās gan orientālajās dejās, gan raksturdejās. Bagāts un kontrastains bija monologu, duetu un kordebaleta izmantojums.

Aleksandra Lemberga mākslinieka ceļš vijies īpatni spirāliski, atkal un atkal atgriežoties pie iemīļotajiem tēliem, atrodot viņos šodienīgas vērtības, satraucošas aktualitātes, neatrisinātus mākslinieciskos uzdevumus. 21. gadsimtā veidojot Latvijas Kultūras kanonu, Aleksandrs Lembergs un Latvijas balets 20. gadsimta 60. līdz 80. gados atzīts par vienu no tā vērtībām.

Aleksandrs Lembergs

Raksts sagatavots pēc: Gunta Bāliņa “Baletmeistars Aleksandrs Lembergs savu atmiņu un laikabiedru liecību gaismā: 20. gadsimta 60.–80. gadi”, Mūzikas Akadēmijas Raksti, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, 2012

Jauniestudējuma „Šeherezāde un viņas stāsti” pirmizrāde

$
0
0

8. aprīlī Latvijas Nacionālais balets aicina uz krāšņā iestudējuma „Šeherezāde un viņas stāsti” pasaules pirmizrādi Leo Mujica horeogrāfijā. Jauniestudējumā skanēs Nikolaja Rimska-Korsakova un Zoltāna Kodāja mūzika Latvijas Nacionālās operas muzikālā vadītāja un diriģenta Mārtiņa Ozoliņa interpretācijā,  uzveduma radošajā komandā strādā arī diriģents Jānis Liepiņš, scenogrāfe Dinka Jeričeviča un kostīmu māksliniece Manuela Paladina Šabanoviča.

Šeherzādes lomu atveidos Ieva Rācene vai Alise Prudāne, Šahrijāra lomā būs Raimonds Martinovs vai Ringolds Žigis. Lomās: Baiba Kokina, Viktorija Jansone, Elza Leimane-Martinova, Jolanta Lubēja, Laine Paiķe, Andris Pudāns, Arturs Sokolovs, Sergejs Neikšins, Viktors Seiko, Zigmārs Kirilko un citi.

Austrumu sultānu Šahrijāru pievīlusi neuzticīgā sieva, tāpēc ik nakti viņš apprec nevainīgu jaunavu un ik rītu liek to nogalināt. Tā turpinās, līdz viņš sastop sava vezīra vecāko meitu Šeherezādi, kurai ar pasakām un mītiem izdodas iekarot valdnieka nocietināto sirdi…

„Jauniestudējumā vēlos uzsvērt stāstošā baleta būtību, kurā galvenais ir tēli un to attiecības. Lai to realizētu, katram personāžam esmu piešķīris vienu īpašību, tās apvienojas veselumā, kā figūras, kas parādās no smiltīm un kuru ceļojums ved līdz pat Zīda ceļam. Šis balets nav tikai par stāstiem, kurus, kā visiem zināms, radīja Šeherezāde. Mani interesē viņas likteņa neizpaustais stāsts. Un tā ietvaros gribu pētīt sievietes stāvokli sabiedrībā Tuvajos Austrumos, atklāt viņas sirdi, prātu, vēlmes un ilgas,” par topošo iestudējumu saka horeogrāfs Leo Mujics, kurš veidojis iestudējumus teātros Vācijā, Austrijā, ASV, Horvātijā, Slovēnijā, Slovākijā, Ungārijā un citur. Ar Latvijas Nacionālo baletu horeogrāfs iepriekš sadarbojies 2014. gadā, kopā ar Valentīnu Turku radot Sergeja Prokofjeva baleta „Romeo un Džuljeta” iestudējumu.

Balets  „Šeherezāde un viņas stāsti” šosezon skatāms arī 9. un 27. aprīlī, kā arī 29. maijā.

„Sarunas pirms pirmizrādes” par baleta „Šeherezāde un viņas stāsti” jauniestudējumu notiks 4. aprīlī Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē.

Latvijas Nacionālās operas un baleta galvenais patrons ir „Lattelecom”. Latvijas Nacionālā baleta patrons ir „Skonto Būve”. Iestudējuma tapšanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Biļetes: Latvijas Nacionālās opera un „Biļešu Paradīzes” kasēs, kā arī internetā.

Par vīrieša ego. Par baleta iestudējumu “Šeherezāde un viņas stāsti”

$
0
0

 Dita Jonīte

Jaunākais baleta iestudējums mūsu Baltajā namā skatītājus aicina uz Šeherezādes stāstiem. Tas ir nedaudz mānīgi, jo iestudējums drīzāk stāsta par vīrieša ego. Vieshoreogrāfam Leo Mujicam labi izdevies atklāt vīrieša pasauli, kurā ego un pašlepnums nereti triumfē pār veselo saprātu. Raimonda Martinova atveidotais Šahrijārs plosās tik neganti, un viņa mīmika ir tik groteska, ka šķiet, tūliņ, tūliņ viņa varonis patiešām sajuks prātā. Patiesi šausmīgi – Šahrijārs nespēj pārdzīvot to, ka mīļākajai no viņa sievām, Viktorijas Jansones atveidotajai Zubaidai, bijusi dēka ar Vergu. Interesanti, ka intervijās pirms pirmizrādes horeogrāfs kautrīgi stāstīja, ka viņu interesējusi Austrumu sievietes pasaule, jūtas, domas, bet vispār – baleta centrā būšot tēli un to attiecības

Diemžēl attiecību nav. Ir mehāniskas shēmas (dejas izteiksmē – solo, trio, duets, ansamblis utt.), kurās sižetu var nojaust vien tad, ja kārtīgi izlasīts librets. Tāpēc varu ierosināt šim baletam sagatavot titrus. Tas palīdzētu uztvert sižetu, un baleta iestudējums varētu ieiet vēsturē kā dejas izrāde, kurai vajadzīgs tulkojums. Bet par deju taču saka – tā ir universāla, to saprot visi, tā iet pāri robežām utt…

Horeogrāfija veidota, klasiskā un modernā baleta elementus kārtojot raitā kompozīcijā un akcentējot ekspresīvas pozas. Ir ļoti daudz pantomīmas, roku un kāju virpuļu, spēcīgu satvērienu un vēl spēcīgāku atgrūdienu, sieviešu kustību partitūrā ik pa laikam parādās akcentēts piesitiens ar purngalu aiz pamatkājas. Viss virzīts uz to, lai skatuves kustība būtu intensīva un skatītāja uztvere neatslābtu. Taču realitātē notiek pretējais, jo, iespējams, nav atrasts tas īstais zelta pavediens, no kura saturiski un stilistiski vērpt šī uzveduma audumu.

Šeherezāde un viņas stāsti

Neraugoties uz to, ka izrāde vēsta par Austrumiem, radošā komanda (scenogrāfe Dinka Jericeviča un kostīmu māksliniece Manuela Paldina Šabanoviča) apzināti vairījusies no Austrumu greznības, spožuma un kolorīta. Var jau būt, ka mākslinieki uzskatījuši – bēgļu jautājuma kontekstā nav pārāk stilīgi interesēties un aizrauties ar Austrumiem, bet tādā gadījumā godīgāk būtu bijis izvēlēties kādu Ziemeļu sižetu. Nevar gan teikt, ka orientālu motīvu izrādē nav nemaz – ir gan dejotāju tērpos, gan bīdāmajos aizslietņos, taču šī vide drīzāk atgādina “kaut kur nekad”.

Savukārt sieviešu kostīmi rosina domāt par mākslas vingrošanu: trūcīgi triko, kas maksimāli atklāj balerīnu ne tik ideālās kailās rokas un kājas. Ideāls augums taču ir tikai retajam dejotājam, un tas ir saprotami, jo principā dabā nav ideālu cilvēku. Un kostīmu un gaismu mākslinieki ir tāpēc, lai kaut ko izceltu vai notušētu. Šoreiz, apvienojoties horeogrāfa un Šahrijāra aizvainojumam pret neuzticīgajām sievietēm, tās ar nolūku parādītas nepateicīgā gaismā – “atbruņotas” (atsegtas), kalsnas, ar izteikti muskuļotām kājām un vēl puantēs. Turklāt pēc sižeta viņas ir arī nejaukas un nodevīgas. Jāatzīmē gan, ka arī kāds vīrietis neizskatās neko daiļi: citkārt iznesīgais un staltais baleta solists Arturs Sokolovs (Vergs), sekojot sižetam, pa skatuvi klejo kā rēgs, izģērbts gandrīz kails un dāsni ieziests ar spīdīgu vielu. Pieļauju, ka dejotājs šajā lomā nejūtas pārāk ērti arī tāpēc, ka rēgošanās izrādes kontekstā ir uzbāzīgi ilustratīva. Bet, ko lai dara, ja izrādes stāstā tādējādi tiek pasvītrots, cik grūti vīrietim ir tikt vaļā no pagātnes pārdzīvojumiem? (Mērķis gan laikam bija izpētīt – kā jūtas harēma sieviete, kad vīrietis ir nopietni satrakojies.)

Šeherezāde un viņas stāsti

Varētu pieļaut, ka “neglītais”, sabalsojot ar “neglītajām” varoņu peripetijām, šā uzveduma estētikā ir apzināti izvēlēts māksliniecisks paņēmiens. Vismaz laikmetīgajā teātrī “smuki” skaitās slikta gaume vai pat slikts tonis. Taču ir vairākas lietas, kas signalizē – uzveduma veidotājiem tomēr ir svarīgi, lai viss ir skaisti un iespaidīgi. Kā citādi uztvert tādas klišejas kā aizdegtu sveču krāvumus uz mobilām paletēm, ūdeni no šņorbēniņiem (kas dejotājiem varētu būt arī bīstami…). Punkts uz “i” šajā efektu kaskādē ir mirklis, kad Šahrijārs “liktenīgā” brīdī norauj lielo, balto, puscaurspīdīgo aizmugures drapēriju…

Laikam jau Latvijā esam pārlieku izlutināti ar saviem talantīgajiem scenogrāfiem un kostīmu māksliniekiem, un tāpēc arī tik jūtīgi reaģēju uz kārtējās viesmākslinieku komandas veikumu. Šādas pārdomas par “savējo” un “svešo” turpinājās, atceroties, ka Aivars Leimanis līdz šim taču tik labi ticis galā ar klasisko baletu atjaunojumiem. Tos publika gaida, turklāt – klasika mūsu trupai arī vislabāk padodas. Kas ir tas oriģinālais, ko atnesis šis vieshoreogrāfs? Jā, jaunais iestudējums tiešām nav salīdzināms ar lielisko Mihaila Fokina “Šeherezādes”  lasījumu, ko pirms desmit gadiem restaurēja Andris Liepa (Youtube).

Bet, domājot par kasi (un par to teātrim vienmēr ir jādomā), vismaz pusi no publikas Rimska-Korsakova un Šeherezādes vārds Operā noteikti ievilinās. Daļa skatītāju droši vien atceras pirms padsmit gadiem arī Rīgas baletā atjaunoto Fokina versiju, līdzās tikpat slavenajām Parīzes Krievu sezonas pērlēm – “Ugunsputnam” un “Petruškam”. Pārlasot jaunā gadu tūkstoša sākuma baleta recenzijas, kas veltītas šim notikumam, uzmanību piesaistīja baleta kritiķa Erika Tivuma cita starpā uzdotais retoriskais jautājums: “Jele kāds no mūsu jaunajiem un tik daudzskaitlīgajiem horeogrāfiem pēkšņi sarīkotu, sacīsim, Osvalda Lēmaņa atgriešanos?! Harija Plūča atgriešanos? Utt. Vajag taču reiz sākt.” (Diena.) 

Paskatoties distancēti, var pieļaut, ka jaunajā izrādē tomēr ieraugāmi mūsdienu pasaules (neatkarīgi no tā, vai šie ir Austrumu vai Rietumu ļaudis) pētījuma rezultāti – cilvēku starpā attiecību nav, ir tikai shēmas, egoistiskas kaislības un slieksme uz vardarbību. Kaut gan no politiskuma horeogrāfs esot norobežojies apzināti, jo netic politikai mākslā (lsm.lv). Tā ir apbrīnas vērta norobežošanās un reizē arī dīvains apolitiskums. Kaut gan balets laikam ir viena no tām mākslas jomām, kas vienmēr ļoti izteikti norobežojies no “ārpasaules”.

Uzvedums it kā sola parādīt labākos spēkus, kas patlaban mūsu trupā ir, tomēr jaunais balets izskatās pēc rutīnas darba – kaut kas jādejo, jāiestudē ir u.tml. Piemēram, Ieva Rācene ir pašā spēku plaukumā, bet ko viņai piedāvā Šeherezādes loma? Parādīt savu slaiko augumu, garās kājas un… izdzīvot mežoņu barā.

Šeherezāde un viņas stāsti

Šodienas notikumu kontekstā Šeherezādes stāstu varētu uztvert kā līdzību – māksla spēj izglābt pasauli, jo Šeherezādei ar savām pasakām taču izdodas kaut vai uz brīdi apturēt Šahrijāra atriebes pilno vardarbības ligu. Šāds zemteksts, pat nepretendējot uz sasaukšanos ar pasaules notikumiem, būtu pārlaicīgs, jēgietilpīgs un aktuāls. Sliktākajā gadījumā varēja būt juteklības uzlādēta izklaide – bet arī no tā nav nekā. Puskailie, sportiskie balerīnu augumi neglaimojošā gaismojumā komplektā ar drūmiem un ļauniem vīriešu ģīmjiem rada asociācijas tikai un vienīgi ar seksuālu vardarbību. Vai kaut kā īpaši un orģināli tiek izdejotas pasakas? Nē. Arī šajās epizodēs vairāk atceros, kā Šahrijārs, atgūlies spilvenos, bola acis un griež zobus. Turklāt, pasaku “stāstīšanai” jeb dejām nemitīgi pa vidu iejūk Zubaida ar Zelta vergu, brīžiem pat šķiet – Šeherezādei  ir kaut kādas īstas attiecības ar Vergu.

Uzvedumā iesaistīts arī kordebalets. Tam ir viena galvenā funkcija – atsevišķos brīžos radīt papildus draudīgumu. Pasaulē tiešām kļuvis draudīgāk. Bet, vai ko palīdzēs Austrumu sievietes sirds un prāta izpēte šādā baleta valodā, kas droši vien pretendē uz moderno baletu, es neņemos spriest…

Foto: Andris Tone

Jauno horeogrāfu baleta vakars “Iespējams VI”

$
0
0

Piektdien, 20. maijā, plkst. 18.30 Latvijas Nacionālās operas un baleta Jaunajā zālē notiks baleta vakars “Iespējams VI”. Pasākums turpina 2011. gadā veiksmīgi aizsākto meistardarbnīcu tradīciju. Klasiskās un laikmetīgās dejas spārnoti, savus sapņus atkal piepildīs jaunie horeogrāfi un dejotāji.

Biļetes: EUR 10, LNO un „Biļešu Paradīzes” kasēs un internetā.

III Starptautiskais Baltijas baleta konkurss pulcēs septiņdesmit dalībniekus no sešpadsmit valstīm

$
0
0

No 14. līdz 17. jūnijam Rīgā notiks jau trešais Starptautiskais Baltijas baleta konkurss, kurā šogad piedalīsies septiņdesmit dejotāji no sešpadsmit valstīm. 14. un 15. jūnijā Dailes teātrī notiks konkursa kārtas, savukārt 17. jūnijā Latvijas Nacionālajā operā pasākumu noslēgs krāšņš Galā koncerts ar uzvarētāju un izcilu viessolistu piedalīšanos.

„Esmu gandarīta, ka mūsu konkurss ar katru reizi raisa arvien lielāku interesi un piesaista lieliskus dejotājus no visas pasaules. Noskatoties dalībnieku pieteikuma video, esmu pārliecināta, ka cīņa par godalgotajām vietām būs spraiga, aiztaujoša un raisīs arī skatītāju interesi,” atklāj Latvijas Baleta un dejas ģildes priekšsēdētāja, konkursa rīkotāja Regīna Kaupuža.

Konkursam ir vairāki vienlīdz nozīmīgi mērķi: jaunu talantu atklāšana, izglītības attīstība horeogrāfijas nozarē, klasiskā baleta tradīciju saglabāšana, pedagoģiskās darbības pilnveidošana, kā arī starptautiskās radošās sadarbības attīstība un kultūras apmaiņa.

14. un 15. jūnijā pulksten 15.00 Dailes teātrī notiks konkursa kārtas, kurās piedalīsies septiņdesmit profesionālo klasiskā baleta skolu audzēkņi un klasiskā baleta dejotāji trijās vecuma grupās (no 12 līdz 14 gadiem, no 15 līdz 18 gadiem, no 19 līdz 26 gadiem) no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Ukrainas, Krievijas,  Vācijas, Rumānijas, Bulgārijas, Serbijas, Japānas, Korejas,  Grieķijas, Kazahstānas, Kirgizstānas un Gruzijas.

Dalībniekus vērtēs starptautiska, profesionāla žūrijas, kuras priekšsēdētājs būs Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis, bet žūrijas locekļu vidū būs kādreizējā  Grand opera baleta zvaigzne  Sirils Atanasofs (Francija), Maskavas Lielā teātra baleta repetitors Viktors Barikins (Krievija), Sanktpēterburgas Marijas teātra repetitore Irina Čistjakova (Krievija), Amerikas  baleta teātra soliste Jekaterina Ščelkanova (ASV), Zagrebas Nacionālās operas baletmeistare Almira Osmanoviča (Horvātija), Berlīnes Valsts baletskolas  mākslinieciskais  vadītājs Mareks Rožickis (Vācija), Varšavas baletskolas mākslinieciskā vadītāja Jolanta Ribarska (Polija), Korejas baleta fonda prezidents, Seulas baleta kompānijas vadītājs dr. Jae Keuns Parks (Dienvidkoreja).

17. jūnijā plkst. 19:00 Latvijas Nacionālajā operā notiks II Starptautiskā Baltijas baleta konkursa Galā koncerts. Tajā uzstāsies konkursa uzvarētāji, kā arī izcili viesi Berlīnes Valsts operas baleta solisti Lisa Broikere un Uljans Tapors, Drēzdenes Semperoper baleta solisti Kortnija Ričardsone un Fabiens Forangers un Vīnes Valsts operas Deniss Čerevičko u.c.

Konkursa uzvarētāji saņems naudas balvas, kā arī stažēšanās iespējas Berlīnes Valsts baletskolā, Rīgas horeogrāfijas vidusskolā, Krievu klasiskā baleta  intensīvajos vasaras kursos Rīgas horeogrāfijas vidusskolā.

Paralēli konkursa programmai tiks rīkotas meistarklases klasiskajā dejā Romas dejas Akadēmijas profesores Klarisas Muči  (Itālija)  un A. Vaganovas Valsts baleta akadēmijas (Krievija) pedagoga Ņikitas Ščeglova vadībā, piesaistot arī dejas pedagoģijas speciālistus un rosinot jaunu ceļu meklējumus dejas izglītības problēmu risinājumā.

Biļetes uz konkursa kārtām Dailes teātrī var iegādāties šeit.

Biļetes uz Galā koncertu pieejamas šeit.

Konkursu organizē Rīgas horeogrāfijas vidusskola un Latvijas Baleta un dejas ģilde, to atbalsta Latvijas Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja, viesnīca Mercure Riga Centre.

Par LNOB koncertu “Iespējams”

$
0
0

Gunta Bāliņa

Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) baleta mākslinieki sezonas izskaņā, jau sesto reizi skatītājiem piedāvāja jauno horeogrāfu un izpildītāju koncertu „Iespējams”. Šoreiz LNOB mājas lapā varēja lasīt:  „„Iespējams VI” turpina 2011. gadā veiksmīgi aizsākto meistardarbnīcu tradīciju. Klasiskās un laikmetīgās dejas spārnoti, savus sapņus atkal piepildīs jaunie horeogrāfi un dejotāji. Šoreiz skatītājiem būs iespējams iepazīt jaunas horeogrāfijas, ko veidojuši Aleksandra Astreina, Antons Freimans, Elza Leimane, Milana Komarova un Viktorija Jansone, kā arī noskatīties pas de deux no baleta „Žizele”, variācijas no baletiem „Korsārs” un „Kopēlija”.”

Vakara ieskaņā programmas vadītājas (Kristīne Kitnere un Agnese Germa šo pasākumu vada jau kopš tā pirmsākumiem) skatītājiem piedāvāja nelielu ieskatu iepriekšējo gadu spilgtākajos jauno horeogrāfu un baleta mākslinieku priekšnesumos video versijā. Jāatdzīst, ka pirmajos video kadros redzētais patīkami atsauca atmiņā iepriekšējo gadu spilgtākos sniegumus gan izpildītājmākslā, gan horeogrāfu darbos.

Turpinājumā kā pirmā uzstājās Jolanta Lubēja, izpildot variāciju par Daniela Fransuā Obera „Grand pas classique” – korekti, bet bez īpaša personības starojama. Jāpiebilst, ka Jolanta gatavojas dalībai Starptautiskajam Baltijas baleta konkursam, kas norisināsies šā gada jūnijā, kā arī Starptautiskajam baleta konkursam Korejā (Latvijas dalībniecēm šīs konkurss nes veiksmi!). Speciāli konkursam tika „atrādīta” Antona Freimana horeogrāfija ar Žorža Delarū mūziku „Too Many Goodbyes”. Ar laikmetīgās dejas priekšnesumu kā horeogrāfs sevi pieteica Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas šā gada absolvents Valērijs Bušujevs, ļaujot skatītājiem baudīt komponista Olafura Arnaldsa miniatūru „Cīņa” Donāta Rudzīša izpildījumā. Atgriežoties pie klasiskā baleta vērtībām, jāatzīmē Martas Ozoliņas un Gonzalo Azanzas izpildītais kāzu pas de deux no Ādolfa Šarla Adāna baleta „Žizele”. Nedaudz pārsteidza jauno baleta mākslinieku izvēle! Kāzu pas de deux ir viens no grūtākajiem un „nepateicīgākajiem” klasiskās dejas priekšnesumiem – vizuāli vienkāršs, bet fiziski un tehniski pietiekami sarežģīts. Jau entre pirmā kombinācija – cabriole ar pārlēcienu liecināja, ka Martas stiprā puse nebūt nav allegro! Par to varēja pārliecināties arī variācijas beigu daļas diagonālēs pas glissade  jete un codapas emboites en tournant ar cabriole uz priekšu, kas izskatījās smagnēji un samocīti. Turpretim Gonzalo Azanzas dejojums pārliecināja gan ar vieglu lēcienu tours en l’air gan stabilām pirouettes variācijā. Tomēr abu dejojums nepārliecināja par saskaņotu dueta sniegumu (nestabilas pirouettes adagio beigās, kā arī nebija vienīgā partneres pacēliena uz pleca; oriģinālhoreogrāfiju tomēr nevajadzētu mainīt!). Kā vienmēr ar tehniski perfektu un vitālu dejojumu priecēja Annija Kopštāle, izpildot Rīgas publikai neredzētu variāciju no Leo Delība baleta „Kopēlija”. Jāatzīmē, ka Annija šajā pavasarī ieguvusi zelta un bronzas medaļas piektajā Dienvidāfrikas starptautiskajā baleta konkursā Keiptaunā pieaugušo kategorijā. Zelta medaļu māksliniece saņēmusi laikmetīgā baleta kategorijā, kur dejoja Elzas Leimanes-Martinovas horeogrāfiju “Mzanzi” jeb “Dienvidi”, savukārt klasiskā baleta kategorijā Kopštāle saņēmusi bronzas medaļu, izpildot Kitrijas variāciju no baleta “Dons Kihots”, Odīlijas variāciju no baleta “Gulbju ezers” un Medoras variāciju no baleta “Korsārs”. Mazāk pārliecināja Kirila Baiduka sniegums variācijā no Pas d’Sclave, (A. Š. Adāna balets „Korsārs”). Vairāk vērības būtu jāvelta pirmajiem grand assemble un to piezemēšanai ( tīrākas V pozīcijas!) un muzikalitātei pēdējā diogonālē tours tombe. Turpretim Elzas Leimanes-Martinovas speciāli Kirilam veidotajā miniatūrā „Said and Done” jāizceļ gan mākslinieka emocionālais sniegums, gan ķermeņa plastika. Vakara gaitā ar miniatūru „Cerības” (Modesta Musorgska mūzika) skatītājus iepazīstināja Viktorija Jansone, kura šobrīd studē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas horeogrāfijas nodaļā. Nepārliecināja Aleksandras Astreinas horeogrāfijā veidotais fragments no „Meistara un Margaritas” (Hektora Berlioza mūzika). Iespējams, ka pilna izrādes versija dotu lielāku priekšstatu par horeogrāfisko leksiku un tās pielietojumu, bet nelielais fragments un visas „muzikālās ķibeles”, kas piemeklēja šo darbu (diemžēl šeit vietā būtu pārmetums LNOB mūzikas tehniskajam nodrošinājumam!) radīja vilšanos. Programmas noslēgumā tika piedāvāta Antona Freimana horeogrāfiskā versija par LNO baleta kādreizējām viesizrādēm Meksikā – tautas mūzika „Savā laikā Meksikā” Māra Spriņģa un Gonzalo Azanzas sniegumā. Nenoliedzami, ka horeogrāfiskā miniatūra lielākajā publikas daļā izraisīja jautrību. Tomēr man radās tāda dīvaina sajūta, ka atrodos iepriekšējā gadsimta 70./80. gados komjauniešu „kapustņikā”, kur droši vien arī man tas izraisītu smaidu, bet rodas jautājums, vai Nacionālās operas un baleta teātra skatuve ir piemērota šādiem darbiem?!

Rezumējums: jauno horeogrāfu un izpildītāju meistardarbnīca ir visnotaļ apsveicams LNOB pasākums, kas sniedz priekšstatu par baleta mākslinieku profesionālo izaugsmi un jaunu horeogrāfiju sacerēšanu. Diemžēl „Iespējams VI” norise atstāja visai nesagatavota pasākuma iespaidu! Varbūt vērts padomāt par JVLMA citu žanru studentu (ne tikai LNOB mākslinieku/studentu) diplomdarbu piesaisti, kas tikai paspilgtinātu, bagātinātu iespējams veicinātu profesionālāku un daudzveidīgāku programmas izveidi.

 

 

Paziņoti “Spēlmaņu nakts” balvu nominanti

$
0
0

Trešdien, 15. jūnijā, Latvijas Nacionālā teātra Baltajā zālē tika paziņoti pretendenti „Spēlmaņu nakts 2016” balvām 17 kategorijās, tostarp: “Gada sasniegums laikmetīgajā dejā”, “Gada kustību mākslinieks” un “Gada sasniegums baleta mākslā”.

Vairāk nekā 110 sezonas jauniestudējumus noskatījās, izvērtēja un nominantus izvirzīja žūrijas komisija piecu cilvēku sastāvā: teātra kritiķe, žūrijas priekšsēdētāja Maija Uzula Petrovska, teātra kritiķe Silvija Radzobe, teātra kritiķe Mārīte Gulbe, teātra kritiķe Līga Ulberte un teātra kritiķis, laikraksta “Diena” žurnālists Atis Rozentāls. Nominantus kategorijā “Gada sasniegums laikmetīgajā dejā” izvirzīja Latvijas profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija. Savukārt kategorijā “Gada sasniegums baleta mākslā” nominantus izvirzīja Latvijas Profesionālā baleta asociācija.

 “Spēlmaņu nakts”2015./2016. gada sezonas nominanti 17 kategorijās:

  1. Nozīmīgākie iestudējumi:

Gada lielās formas izrāde:

  1. Asins kāzas Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors – Vladislavs Nastavševs;
  2. Brodskis/Barišņikovs Jaunajā Rīgas teātrī, režisors – Alvis Hermanis;
  3. Laulības dzīves ainas Dailes teātrī, režisors – Regnārs Vaivars;
  4. Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors – Elmārs Seņkovs;
  5. Vilki un avis Liepājas teātrī, režisors – Viesturs Meikšāns;
  6. Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors – Viesturs Kairišs.

Gada mazās formas izrāde:

  1. Dāmas Teātrī TT, režisore – Inga Tropa;
  2. Melnā Sperma Ģertrūdes ielas teātrī, režisors – Vladislavs Nastavševs;
  3. Rondo Ģertrūdes ielas teātrī, režisors – Andrejs Jarovojs;
  4. Smaržo sēnes Valmieras drāmas teātrī, režisors – Mārtiņš Eihe;
  5. Zēns Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors – Elmārs Seņkovs.

Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem:

  1. Bērns vārdā Rainis Valmieras drāmas teātrī, režisors – Reinis Suhanovs;
  2. Kaka un pavasaris Galerijā istaba, režisors – Jānis Znotiņš;
  3. Pēdu dzinējs Caps Latvijas Leļļu teātrī, režisors – Ģirts Šolis;
  4. Reiz bijanebija Jaunajā Rīgas teātrī, režisore – Māra Ķimele;
  5. Sniegbaltīte un septiņi rūķīši Liepājas teātrī, režisors – Dž. Dž. Džilindžers.

Gada sasniegums laikmetīgajā dejā:*

  1. Dejas dienas desmitgade – laikmetīgās dejas notikums. Producents – Laikmetīgās dejas horeogrāfu asociācija Latvijā;
  2. Pēdējās vakariņas – izrāde/pastaiga. Steinuna Knutsdotira un Rebeka Ingimundardotira (Islande) sadarbībā ar Kristīni Brīniņu, producents – Latvijas Jaunā teātra institūts;
  3. Rauts. Horeogrāfe – Agate Bankava, dejas kompānija “ĀRĀ”;
  4. Turku kafija. Horeogrāfs – Branko Potočans (Slovēnija) sadarbībā ar dejas kompāniju “ĀRĀ”, producenti – Ģertrūdes ielas teātris, dejas kompānija “ĀRĀ”, “Vitkar Zavod” (Slovēnija);
  5. Vērpete. Horeogrāfi – Krišjānis Sants un Ēriks Ēriksons (Zviedrija, Beļģija), producents – Latvijas Jaunā teātra institūts.

* Nominantus izvirza Latvijas profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija.

  1. Labākie individuālie sniegumi 

Gada režisors:

  1. Alvis Hermanis – Brodskis/Barišņikovs Jaunajā Rīgas teātrī;
  2. Elmārs Seņkovs – Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī un Zēns Latvijas Nacionālajā teātrī;
  3. Regnārs Vaivars – Laulības dzīves ainas Dailes teātrī;
  4. Viesturs Kairišs – Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī;
  5. Vladislavs Nastavševs – Asins kāzas Lavijas Nacionālajā teātrī un Melnā sperma Ģertrūdes ielas teātrī.

Gada aktrise: 

  1. Guna Zariņa – Spīdola izrādē Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī;
  2. Ilze Ķuzule-Skrastiņa – Marianna izrādē Laulības dzīves ainas Dailes teātrī;
  3. Inese Kučinska – Meropa Davidovna Murzavecka izrādē Portreti. Vilki un avis un Natālija Petrovna izrādē Mēnesis uz laukiem Liepājas teātrī;
  4. Lidija Pupure – Johans Sebastians Bahs izrādē Iespējamā tikšanās Dailes teātrī;
  5. Līga Liepiņa – Marija izrādē Dāmas Teātrī TT;
  6. Olga Dreģe – Georgs Frīdrihs Hendelis izrādē Iespējamā tikšanās Dailes teātrī. 

Gada aktieris: 

  1. Dainis Grūbe – Radība izrādē Frankenšteins Dailes teātrī;
  2. Egons Dombrovskis – Džons Meriks izrādē Ziloņcilvēks Liepājas teātrī;
  3. Ivars Kļavinskis – Jalmars Ekdāls izrādē Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī;
  4. Juris Žagars – Jūhans izrādē Laulības dzīves ainas Dailes teātrī;
  5. Mihails Barišņikovs – loma izrādē Brodskis/Barišņikovs Jaunajā Rīgas teātrī;
  6. Uldis Anže – Lāčplēsis izrādē Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī;
  7. Valdis Lūriņš – Andrē izrādē Ak, tētīt… Latvijas Nacionālajā teātrī.

Gada aktrise otrā plāna lomā:

  1. Ērika Eglija – Aragonas Jolanda izrādē Žanna d’Arka un Nataļja Ivanovna izrādē Trīs māsas Dailes teātrī;
  2. Lolita Cauka – Kalpone izrādē Asins kāzas Latvijas Nacionālajā teātrī;
  3. Madara Botmane – Tamāra izrādē Svina garša Latvijas Nacionālajā teātrī;
  4. Maija Doveika – Gīna Ekdāle izrādē Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī;
  5. Mirdza Martinsone – Jakobi kundze izrādē Laulības dzīves ainas Dailes teātrī.

Gada aktieris otrā plāna lomā:

  1. Arturs Krūzkops – Melnais bruņinieks izrādē Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī;
  2. Gatis Maliks – Klaudijs Goreckis izrādē Portreti. Vilki un avis un Mihailo Aleksandrovičs Rakitins izrādē Mēnesis uz laukiem Liepājas teātrī;
  3. Gundars Grasbergs – Kangars izrādē Uguns un nakts un Grēgerss Verle izrādē Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī;
  4. Kaspars Kārkliņš – Veročka izrādē Mēnesis uz laukiem Liepājas teātrī;
  5. Lauris Dzelzītis – Soļonijs izrādē Trīs māsas Dailes teātrī;
  6. Mārtiņš Meiers – Korovjevs izrādē Meistars un Margarita Valmieras drāmas teātrī.

Gada jaunie skatuves mākslinieki:

  1. Agnese Cīrule – Līgava izrādē Asins kāzas Latvijas Nacionālajā teātrī;
  2. Alise Danovska – Hedviga izrādē Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī;
  3. Ance Strazda – Kitija izrādē Dāmas Teātrī TT;
  4. Austra Hauks – scenogrāfija izrādei Rudens sonāte Jaunajā Rīgas teātrī;
  5. Dāvis Auškāps – režija izrādei Celtnieks Sūlness Valmieras drāmas teātrī;
  6. Klāvs Mellis – Matiass izrādē Lielā melu burtnīca Dailes teātrī;
  7. Raimonds Celms – Matīss izrādē Svina garša Latvijas Nacionālajā teātrī;
  8. Uldis Siliņš – Klaudio izrādē Zēns Latvijas Nacionālajā teātrī.

 Gada scenogrāfs:

  1. Reinis Dzudzilo – Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī un Portreti. Vilki un avis Liepājas teātrī;
  2. Andris Freibergs – Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī;
  3. Kristīne Jurjāne – Brodskis/Barišņikovs Jaunajā Rīgas teātrī;
  4. Vladislavs Nastavševs – Asins kāzas Latvijas Nacionālajā teātrī;
  5. Reinis Suhanovs – Laulības dzīves ainas Dailes teātrī, Makbets Latvijas Nacionālajā operā un baletā un Razpļujeva sapņi Valmieras drāmas teātrī.

Gada kostīmu vai grima mākslinieks:

  1. Evija Pintāne – kostīmi izrādei Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī;
  2. Ieva Kauliņa – kostīmi izrādei Smaržo sēnes Valmieras drāmas teātrī;
  3. Krista Dzudzilo – kostīmi izrādēm Portreti. Vilki un avis Liepājas teātrī un Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī;
  4. MAREUNROL’S – kostīmi izrādei Makbets Latvijas Nacionālajā operā un baletā;
  5. Rūta Kuplā – kostīmi izrādei Asins kāzas Latvijas Nacionālajā teātrī;
  6. Vladislavs Nastavševs – kostīmi izrādei Melnā sperma Ģertrūdes ielas teātrī.

 Gada gaismu un video mākslinieks:

  1. Elīna Matvejeva – video izrādē Dāmas Teātrī TT;
  2. Evija Pintāne un Linda Ģībiete – video izrādē Zēns Latvijas Nacionālajā teātrī;
  3. Gļebs Fiļštinskis – gaismas izrādē Brodskis/Barišņikovs Jaunajā Rīgas teātrī;
  4. Jānis Sniķers – gaismas izrādē Rudens sonāte Jaunajā Rīgas teātrī;
  5. Oskars Pauliņš – gaismas izrādēs Mežapīle, Uguns un nakts, Asins kāzas Latvijas Nacionālajā teātrī un Vilki un avis Liepājas teātrī;
  6. -8 – video izrādē Makbets Latvijas Nacionālajā operā un baletā.

 Gada kustību mākslinieks:

  1. Irina Saveļjeva – horeogrāfija izrādei Parunāsim? Daugavpils teātrī;
  2. Linda Mīļā – horeogrāfija izrādei Makbets Latvijas Nacionālajā operā un baletā;
  3. Elīna Lutce – horeogrāfija izrādei Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī;
  4. Renāte Kerda – horeogrāfija izrādei Laulības dzīves ainas Dailes teātrī;
  5. Marija Korabļova – horeogrāfija izrādei Spoks no Kenetrvilas Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī.

Gada sasniegums baleta mākslā: **

  1. Alise Prudāne – Šeherezāde baleta izrādē Šeherezāde un viņas stāsti, Raimonda baleta izrādē Raimonda, Nikija baleta izrādē Bajadēra un Samuels Goldenbergs un Šmuilis baleta izrādē Bolero Latvijas Nacionālajā operā un baletā;
  2. Ieva Rācene – Šeherezāde baleta izrādē Šeherezāde un viņas stāsti Latvijas Nacionālajā operā un baletā;
  3. Jolanta Lubēja – Odīlija baleta izrādē Gulbju ezers un Žizele baleta izrādē Žizele Latvijas Nacionālajā operā un baletā;
  4. Viktors Seiko – Romeo baleta izrādē Romeo un Džuljeta un Princis Dezirē baleta izrādē Apburtā princese Latvijas Nacionālajā operā un baletā;
  5. Zigmārs Kirilko – Princis Zigfrīds baleta izrādē Gulbju ezers, Princis Riekstkodis baleta izrādē Riekstkodis, Francis baleta izrādē Kopēlija un  Pariss baleta izrādē Romeo un Džuljeta Latvijas Nacionālajā operā un baletā.

** Nominantus izvirza Latvijas Profesionālā baleta asociācija.

Gada muzikālās partitūras autors:

  1. Edgars Raginskis un Arvīds Saulītis – mūzika izrādei Svina garša Latvijas Nacionālajā teātrī;
  2. Arturs Maskats – mūzika izrādei Mīlas svētība Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;
  3. Emīls Zilberts – mūzika izrādei Vaidelote Valmieras drāmas teātrī;
  4. Kārlis Auzāns – mūzika izrādēm Frankenšteins Dailes teātrī un Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī;
  5. Edgars Mākens – muzikālais noformējums izrādei Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī;
  6. Vladislavs Nastavševs un Toms Auniņš – mūzika izrādei Asins kāzas Latvijas Nacionālajā teātrī.

Gada sasniegums oriģināldramaturģijā (teksts, luga vai scenārijs): ***

  1. Anete Konste, Edmunds Frīdvalds, Mārcis Lācis Gruzona ehinokaktuss Dirty Deal Teatro;
  2. Justīne Kļava Dāmas Teātrī TT;
  3. Kārlis Krūmiņš Andrievs Niedra Dirty Deal Teatro;
  4. Mārcis Lācis, Jānis Joņevs Rīga. Urbānie mīti Jaunajā Rīgas teātrī.

*** Nominanti izvirzīti sadarbībā ar Latvijas Dramaturgu ģildi.  

Organizē: Latvijas Teātra darbinieku savienība

Gada balvas teātrī “Spēlmaņu Nakts 2016” norises  atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds.

 Līdzfinansē: Latvijas Republikas Kultūras ministrija  Rīgas dome.

 


Noskaidroti Trešā Starptautiskā Baltijas baleta konkursa uzvarētāji

$
0
0

17. jūnijā ar skaistu Galā koncertu noslēdzies Trešais Starptautiskais Baltijas baleta konkurss. Tajā piedalījās septiņdesmit profesionālo klasiskā baleta skolu audzēkņi un klasiskā baleta dejotāji trijās vecuma grupās (no 12 līdz 14 gadiem, no 15 līdz 18 gadiem, no 19 līdz 26 gadiem) no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Ukrainas, Krievijas, Vācijas, Rumānijas, Bulgārijas, Serbijas, Japānas, Korejas, Grieķijas, Kazahstānas, Kirgizstānas un Gruzijas.

Konkursa uzvarētāji ir:

Jaunākā grupa
1. vieta Elena Iseki (Vācija)
2. vieta Goto Masaaki (Vācija), Laura Grieta Grīnberga (Latvija)
3. vieta Isabell Arnke (Vācija), Linus Schmidt (Vācija)

Vidējā grupa
1.vieta Kārlis Cīrulis (Latvija)
2. vieta Oliwia Gorecka (Polija), Marjana Fazullina (Igaunija), Zofia Dzedzej (Polija)
3. vieta Adam Huczka (Polija), Emma Lagūna (Latvija), Justīna Teličena (Latvija)

Vecākā grupa
1.vieta Elena Sharipova (Krievija), Didar Sarsembaev (Kazahstāna)
2. vieta Kaito Sekino (Vācija), Jūlija Brauere (Latvija)
3. vieta Jolanta Lubēja (Latvija), Park Jong Hee (Koreja)

„Man ir patiess prieks, ka konkursa ģeogrāfija un kvalitāte aug gadu no gada. Laba līmeņa dejotāji ir visās vecuma grupās, radot vērā ņemamu konkurenci. Esmu gandarīts, ka konkursā labi sevi parādīja Rīgas Horeogrāfijas skolas audzēkņi un absolventi, pierādot, ka turam augstā godā klasisko repertuāru, bet neatpaliekam arī laikmetīgajā,” saka konkursa žūrijas priekšsēdētājs Aivars Leimanis.

Žūrijā darbojas arī kādreizējā Grand opera baleta zvaigzne Sirils Atanasofs (Francija), Maskavas Lielā teātra baleta repetitors Viktors Barikins (Krievija), Sanktpēterburgas Marijas teātra repetitore Irina Čistjakova (Krievija), Amerikas baleta teātra soliste Jekaterina Ščelkanova (ASV), Zagrebas Nacionālās operas baletmeistare Almira Osmanoviča (Horvātija), Berlīnes Valsts baletskolas mākslinieciskais vadītājs Mareks Rožickis (Vācija), Varšavas baletskolas mākslinieciskā vadītāja Jolanta Ribarska (Polija), Korejas baleta fonda prezidents, Seulas baleta kompānijas vadītājs dr. Jae Keuns Parks (Dienvidkoreja).

Konkursa uzvarētāji saņem naudas balvas, kā arī stažēšanās iespējas Berlīnes Valsts baletskolā, Rīgas Horeogrāfijas vidusskolā, Krievu klasiskā baleta intensīvajos vasaras kursos Rīgas Horeogrāfijas vidusskolā.

Konkursu organizē Rīgas Horeogrāfijas vidusskola un Latvijas Baleta un dejas ģilde, to atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja, viesnīca “Mercure Riga Centre”.

Jolanta Lubēja un Kārlis Cīrulis gūst panākumus Korejas Starptautiskajā baleta konkursā

$
0
0

Latvijas Nacionālā baleta soliste Jolanta Lubēja Korejas starptautiskajā baleta konkursā startēja vecākajā grupā, iegūstot pirmo vietu. Savukārt Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas absolvents Kārlis Cīrulis ieguva otro vietu junioru grupā. Jau trešo gadu konkursa starptautiskajā žūrijā piedalījās Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis, kurš dalībniekiem šogad pasniedza arī vīriešu dejas tehniku vecāko klašu audzēkņiem un puanšu tehniku meitenēm.

“Ļoti priecājamies un lepojamies ar mūsu baleta solistes Jolantas Lubējas panākumiem – šī ir pirmā reize, kad Latvijas Nacionālā baleta pārstāve šī konkursa sīvajā konkurencē izcīna pirmo vietu!” stāsta Aivars Leimanis.

Jolanta Lubēja un Aivars Leimanis

Jolanta Lubēja konkursā dejoja variācijas no baletiem “Dons Kihots”, “Gulbju ezers”, “Bajadēra” un variāciju no grand pas clasique, kā arī “Too many goodbyes” Antona Freimaņa horeogrāfijā. Savukārt jauno un perspektīvo dejotāju Kārli Cīruli konkursā varēja vērtēt variācijās no baletiem “Dons Kihots”, “Korsārs” un “Kopēlija”, kā arī laikmetīgajā repertuārā.

“Korejieši ir ļoti pārsteigti, ka no tik mazas valsts kā Latvija katru gadu ir kāds laureāts. Redzot un novērtējot mūsu dejotāju augsto līmeni, septembrī esam uzaicināti braukt uz Korejas baleta festivālu, kurā piedalīsies arī dejotāji no Berlīnes Valsts baleta, Guandžou Ķīnas baleta, Korejas Nacionālā baleta un citiem. Festivālā dejosim Artura Maskata “Tango” Kšištofa Pastora horeogrāfijā,” atklāj Aivars Leimanis.

Korejas starptautiskais baleta konkurss šogad notika jau devīto reizi, pulcējot spēcīgus dalībniekus no Korejas, Japānas, Ķīnas, Polijas, Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Mongolijas, Lietuvas, Latvijas un citām valstīm.

Pagājušajā gadā šī konkursa vecākajā grupā stratēja Ieva Rācene, iegūstot trešo vietu, savukārt Paula Lieldidža-Kolbina junioru konkurencē ieguva sudraba medaļu. 2014. gadā sudraba godalgu ieguva Annija Kopštāle.

Attēlā: Jolanta Lubēja un Aivars Leimanis, foto no A. Leimaņa personīgā arhīva

Par konkursu „Rīgas pavasaris 2016”

$
0
0

Gunta Bāliņa

      Profesionālā radošā apvienība mācību centrs ”Eventus” aprīlī Rīgas skatītāju vērtējumam piedāvāja XII Bērnu un jauniešu starptautisko horeogrāfijas konkursu “Rīgas pavasaris 2016”, kurā tika iekļauts arī jauno horeogrāfu konkurss. Konkurss notika no 20. līdz 24 aprīlim Rīgas Latviešu biedrības namā. Šoreiz tā īpašie viesi bija Gruzijas mūsdienu deju teātra mākslinieki Tiko Koiavas vadībā ar izrādi „Impulss”. Konkursa organizētājiem jau vairāku gadu garumā ir izveidojusies tieša sadarbība ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas horeogrāfijas nodaļu, arī šogad konkursā tika iekļauti trīs bakalaura diplomdarba izrādes: Egijas Abarovičas „Vērtību apziņa”, Diānas Gavares „Māras meitas” un Lāsmas Andžānes „Atziņu fragmenti”. Paralēli konkursam tā organizētāji bija sarūpējuši plašas iespējas meistarklašu apmeklētājiem. Zināšanās klasiskajā dejā dalījās Josefs Morisejs, “Interlochen Center for Arts” mākslas centra dejas direktors, un Nikita Ščeglovs, Agripinas Vaganovas Krievu Baleta akadēmijas pasniedzējs (Krievija), laikmetīgajā dejā – Stefanija Pigato, mūsdienu dejas horeogrāfe un skolotāja, pigato comtemporay metodikas radītāja. Džeza dejas prasmes tās interesenti varēja papildināt pie Oksanas Boiko-Seveno (Francija), bet raksturdejas pie Gjuzela Mahmudovna Apanajeva, (Krievija).

Konkursā tika vērtētas dažādas deju kategorijas: klasiskā deja, laikmetīgā deja, raksturdeja, kā arī laikmetīgās dejas horeogrāfu veikums. Klasiskajā dejā augstāko žūrijas vērtējumu saņēma Gruzijas baletdejotāja Salome Leverašvili, kura izpildīja Cēzara Puni Esmeraldas variāciju (Mariusa Petipā horeogrāfija), pārsteidzot ar perfektu stila izjūtu un izcilu tehnisko sniegumu. Finālā Salome Leverašvili ieguva konkursa galveno balvu kā labākā dejotāja. Tik pat augstu žūrijas vērtējumu saņēma arī  Kazahstanas jaunais baletdejotājs Amirs Dodarhojajevs, kurš izpildīja variācijas no Ādolfa Adāna baleta „Žizele” un Leo Delība baleta „Kopēlija”. Vienu no konkursa galvenajām balvām saņēma arī ASV dejotājs Bārtons Kopertvaits, kurš izpildīja variāciju no Pētera Čaikovska baleta „Gulbju ezers” (Rūdolfa Nurijeva horeogrāfija). Tā bija arī iespēja tuvāk iepazīt savulaik izcilā baletdejotāja un vēlāk arī horeogrāfa Rūdolfa Nurijeva horeogrāfisko rokrakstu. Diemžēl trūcīgāk tika pārstāvēti klasiskās dejas dueti. Šeit jāatzīmē Igaunijas horeogrāfijas skolas audzēkņu Tarasa Titarenko un Karinas Lauras Leškinas sniegums pas de deux no Hermana Levenskjolda baleta „Silfīda” (Augusta Burnonvila horeogrāfija), kurā tās izpildītāji izcēlās ar teicamu klasiskās dejas skolu, kustību pabeigtību un īpašo „dāņu-Burnolvilla” stila saglabāšanu. Latviju šoreiz pārstāvēja Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas 2. klases audzēknes Diānas Mancēvičas vadībā. Raksturdeju kategorijā augstāko žūrijas vērtējumu saņēma deju grupa „Zadorinka” (Latvija), „Ņevskij akvareļ” (Krievija)  un Gruzijas mūsdienu deju teātra mākslinieki, kuri tika atzīmēti  gan raksturdeju kategorijā, gan jauno horeogrāfu konkursā  saņemot augstāko vērtējumu par Tiko Koiavas „Impulss” horeogrāfiju. Plaši pārstāvēts bija amatiermākslas jeb studiju segments. Šajā kategorijā galvenās godalgas saņēma Zitas Errss Baleta studijas audzēknes un  Jūlijas Latsones deju studija „Mix” (Latvija).

XII Bērnu un jauniešu starptautiskais horeogrāfijas konkurss “Rīgas pavasaris 2016” noslēdzās ar krāšņu laureātu Galā koncertu. Pilnu laureātu sarakstu var apskatīt mācību centra “Eventus” mājaslapā.

Annija Kopštāle ieguvusi bronzas medaļu 5. Stambulas starptautiskajā baleta konkursā

$
0
0

Latvijas Nacionālā baleta jaunā soliste Annija Kopštāle ieguvusi  bronzas medaļu 5. Stambulas starptautiskajā baleta konkursā (5th  International Istanbul Ballet Competition) vecākajā grupā.

Šogad no 8. līdz 13. jūlijam jau piekto reizi norisinājās Stambulas starptautiskais baleta konkurss, pulcējot dalībniekus no Turcijas, Krievijas, Austrālijas, Kanādas, Kazahstānas, Kirgizstānas, Brazīlijas un citām valstīm. Pirmo reizi šajā konkursā tika pārstāvēta arī Latvija.

Annija Kopštāle

Konkurss norisinājās divās kārtās un to vērtēja 11 žūrijas locekļi. Pusfinālā Annija Kopštāle izpildīja Gulnāras variāciju no Ādolfa Adāna baleta Korsārs, Svanildas variāciju no Leo Delība baleta Kopēlija un laikmetīgās dejas numuru Dreaming On, kuru speciāli šim konkursam veidoja horeogrāfe Milana Komarova. Savukārt finālā latviešu māksliniece startēja ar Raimondas sapņu variāciju no Aleksandra Glazunova baleta Raimonda, variāciju no Ludviga Minkusa baleta Pahita un horeogrāfes Elzas Leimanes veidoto Mzanzi, kuru Annija Kopštāle šī gada pavasarī izpildīja arī Dienvidāfrikas starptautiskajā baleta konkursā, iegūstot zelta medaļu.

“Esmu ļoti gandarīta par rezultātu! Konkursam intensīvi gatavojos trīs nedēļas. Pēc panākumiem Keiptaunā gribēju sevi pierādīt jaunā repertuārā – nevienu no klasiskajām variācijām līdz šim nebiju izpildījusi, arī Dreaming On Milanas Komarovas horeogrāfijā iestudēts speciāli šim konkursam. Šo numuru dejoju arī laureātu Galā koncertā. Lai arī atmosfēra konkursā bija ļoti draudzīga un patīkama, tā ir liela slodze. Tāpēc īpašu paldies saku savai pedagoģei Zanei Lieldidžai-Kolbinai, kura ne tikai palīdzēja sagatavoties konkursam, bet arī atbalstīja mani tā norises laikā Stambulā,” stāsta Annija Kopštāle.

Annija Kopštāle 2011. gadā absolvējusi Rīgas Horeogrāfijas vidusskolu. 2010. gadā mācījusies Anaheimas baleta skolā (ASV). Annija Kopštāle ir Latvijas Nacionālā baleta māksliniece kopš 2011. gada. Dejotāja ir daudzu starptautisku konkursu laureāte – viņa ieguvusi godalgotas vietas Dienvidkorejā, Ķīnā, Krievijā, Ukrainā, Zviedrijā, Francijā un Latvijā. Šis gads Annijas Kopštālei ir panākumiem bagāts – februārī iegūta zelta un bronzas medaļas 5. Dienvidāfrikas starptautiskajā baleta konkursā Keiptaunā (5th South African International Ballet Competition) pieaugušo kategorijā.

Foto no Annijas Kopštāles personīgā arhīva.

Par Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas audzēkņu koncertu

$
0
0

Gunta Bāliņa

Grūti vārdos izteikt šo sajūtu, kad tu beidzot lēni izslīdi no kulisēm un it kā saplūsti ar mūzikas skaņām, kas pakļauj visu savai varai. Žilbinošie prožektoru stari ne uz brīdi neizlaiž tevi no saviem apkampieniem. Kaut kur lejā ir orķestris, bet aiz tā – tu to neredzi, bet sajūti ar visu savu būtni – gaidās sastingusi skatītāju zāle. Ilgi gaidītie, grūtie, satraukuma pilnie mirkļi…

Par tradīciju izveidojies Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas gadskārtējais audzēkņu atskaites/izlaiduma koncerts, kas notika šā gada 24. maijā atvijas Nacionālās operas un baleta Lielajā zālē. Šogad baletskolu absolvēja Laila Kristiāna Rēze, Marija Kostičeva, Diāna Tīsa, Anna Karimova, Elizaveta Vovka (ped. Regīna Kaupuža), Kārlis Cīrulis un Valērijs Bušujevs (ped. Marians Butkēvičs), sniedzot iespēju izvērtēt viņu ilgajos mācību gados iegūtās zināšanas un māksliniecisko sagatavotību. Jāatzīmē abu pedagogu pārdomāto izvēli parādīt savus audzēkņu gan klasiskā baleta repertuāra priekšnesumos (variācijas un pas de deux), gan laikmetīgajā dejā.

Baletskolas pārskata koncertu ievadīja Grand pas no Ludviga Minkusa baleta „Pahita” (Mariusa Petipā horeogrāfija, Regīnas Kaupužas, Ritas Harlapas, Diānas Mancevičas un Iļjas Vlasenko iestudējums). Priecēja iespēja redzēt vienkopus visu klašu un kursu audzēkņus. Jāuzteic jaunāko klašu audzēkņu sniegums polonēzē un mazurkā, kas izcēlās ar īpašu svinīgumu, izturētu un izkoptu dejas stilu un manieri. Klasiskais Grand pas no Ludviga Minkusa baleta „Pahita” ir sava veida klasiskās dejas eksāmens, kas prasa no izpildītājiem prasmi nevainojami pārvaldīt klasiskās dejas tehniku (tai skaitā griežot 32 fouettes) un stila izjūtu. Galvenajā lomā redzējām izlaiduma klases audzēkni Lailu Kristiānu Rēzi – dejotāju ar skaistām ķermeņa līnijām, vieglu soli un līdzsvarotu tehnisko izpildījumu. Atzinīgu vērtējumu pelnījis LNOB solists Artūrs Skuteļskis, kurš bija uzmanīgs, manierēs elegants un visādā ziņā uzticams partneris. Koncerta trešajā daļā skatītāju simpātijas izpelnījās Agra Daņiļeviča horeogrāfija miniatūrai „Akcents uz 4”( “The Weekend” mūzika) Lailas Kristiānas Rēzes un Rūdolfa Daņiļeviča sniegumā, kurā bija daudz interesantu, sarežģītu un oriģinālu kustību sasaistes, kā arī daudz vidējo un augsto cēlienu.

Koncerta otro daļu ievadīja pedagoģes Diānas Mancevičas un komponista Dmitrija Šostakoviča miniatūra „Varavīksne” (L. Tuntinas horeogrāfija), kuru izpildīja 2. klases audzēknes. Sniegums vecumam un iegūto prasmju līmenim atbilstošs. Korektas kustību kombinācijas, kas ļāva novērtēt gan audzēkņu sniegumu, gan pedagoga profesionalitāti. Kā īpašu un spilgtu, gribētos izcelt 1. kursa audzēknes Emmas Lagūnas ekspresīvo sniegumu laikmetīgās dejas miniatūrā „Silencio” (Aleksandras Astreinas horeogrāfija un Pētera Vaska mūzika) un 5. klases audzēknes Kristas Štrausas emocionālo dejojumu miniatūrā „Izstumtā” (Dmitrija Gaitjukeviča horeogrāfija un A. Dergačova mūzika). Ādolfa Adāna klasisko pas de deux no baleta „Korsārs” dejoja 1. kursa audzēkne Justīna Teličena un izlaiduma kursa audzēknis Kārlis Cīrulis. Justīna Teličena ir viena no tām audzēknēm, kas pratusi pievērst uzmanību un palikt atmiņā ne tikai ar personības starojumu, bet arī ar sev piemītošo  apņēmību uzveikt visas dejas grūtības, tomēr variācijas vidusdaļa izrādījās diezgan „ciets rieksts” (dubultās pirouettes + tours (diemžēl tā īsti nevarēja saprast vai nu a la seconde vai nu kāja priekšā!!!) ar noslēdzošo dubulto fouettes). Iespējams, ka kļūmes bija saistītas ar pārāk sarežģīto, tehniski grūto kustību salikumu. Dejiski „gatavu”, atraisītu un simpātisku iespaidu atstāja Kārlis Cīrulis. Verga dejojumā viņš apliecināja teicamu tehnisko sniegumu, priecējot ar skaistām un stabilām  pirouettes,  grand pas assembles en tournant, saut de basque un citām tehniski sarežģītām kustībām.  Mazliet nepārdomāti un neveikli izskatījās variācijas beigu daļas lēcieni pa apli. Koncerta noslēgumā viegli un azartiski tika izdejots komponista Žaka Brela un horeogrāfa Bena van Kavenberga solo „Les Bourjeois”.  Divos dažādos stila priekšnesumos redzējām arī izlaiduma klases audzēkni Diānu Tīsu un LNOB baleta mākslinieku Germanu Ševčenko. Šoreiz mazāk pārliecināja Diānas Tīsas un Germana Ševčenko sniegums pas de deux no Čezares Punji baleta „Venēcijas karnevāls” (Mariusa Petipā horeogrāfija). Lai arī kopējais dejojuma iespaids bija visai tīkams, tomēr abu izpildītāju sniegumam pietrūka tās atbrīvotības, „rotaļīgi koķetīgās” nianses un smalkuma, ko prasa šis klasiskais pas de deux. Savukārt laikmetīgās dejas duetā „Adagio” ( Antonio Vivaldi mūzika, Kasjana Goleizovska horeogrāfija, Regīnas Kaupužas iestudējums) abu dejotāju sniegums pārliecināja gan emocionālajā, gan tehniskajā ziņā. Dzīvespriecīgs, viegls un tehniski stabils bija izlaiduma klases audzēknes Marijas Kostičevas un LNOB mākslinieka Germana Ševčenko dejojums pas de deux no Ivana Armsgeimera baleta „Kavalērija atpūtā”( Mariusa Petipā horeogrāfija, Regīnas Kaupužas iestudējums).

Jāatzīmē arī RHV pedagogu veidotās horeogrāfijas savu klašu audzēknēm: Zanes Lieldidžas-Kolbinas „Tiksimies dejā” (Džoakīno Rosīni mūzika) 4. klases audzēkņu un 3. klases audzēkņa Marata Sultanova sniegumā, kā arī Indras Lapšinas „Parīzes polka” (Emīla Valdteifela mūzika) trešās un ceturtās klases audzēknēm.

Jāteic, ka netrūka nejaušu, mazāku vai lielāku kļūmju vidējo un vecāko klašu audzēkņu variāciju sniegumā, tomēr jāatzīmē jauno izpildītāju drosme, kas liecināja par iespēju izstrādāt precīzāku, tīrāku un profesionālāku sniegumu nākotnē. Jauno izpildītāju vidū ir atšķirīgas un spilgtas individualitātes, kas ļauj cerēt, ka nākotnē LNOB trupu varētu papildināt profesionālas un spilgtas personības.  

Klasiska – tā ir ābeces patiesība, ka jebkuram absolventam, šādu akadēmiskās ievirzes skolu beidzot (un starp citu, arī jebkuram baletskolas vecāko klašu audzēknim), jāparāda prasme nevainojami pārvaldīt to klasiskās dejas minimumu, kas smalki aprakstīts skolas programmās. Augstāk un spožāk palekties ieteicams tikai tam, kas to patiesi spēj. /Eriks Tivums/

 

Viewing all 77 articles
Browse latest View live